Twój nieświeży oddech sprawia, że unikasz kontaktów z innymi osobami? Myślisz, że „taka twoje uroda” i nic nie możesz z tym zrobić? Mylisz się! Poznaj 10 sposobów, które pomogą Ci przegnać nieprzyjemny zapach.

Stosuj doraźne środki

W pozbyciu się nieświeżego oddechu, natychmiastowo pomoże trzymanie w ustach rozgryzionych goździków, czy żucie ziół takich, jak pietruszka, bazylia, mięta, koperek.

Odwiedź stomatologa

Źródłem nieświeżego oddechu mogą być m. in. ubytki próchnicowe, stany zapalne dziąseł, przyzębia czy kamień nazębny. Warto odwiedzać dentystę co pół roku, by na bieżąco leczyć swoje zęby.

Udaj się do internisty

Nieświeży oddech może być także konsekwencją chorób całego organizmu – np. cukrzycy, chorób przewodu pokarmowego czy gruźlicy. Jeśli stomatolog nie dostrzeże źródła problemu w jamie ustnej, warto odwiedzić internistę, który w razie konieczności skieruje do gastrologa czy pulmonologa.

Odwiedź laryngologa

Wiele infekcji górnych dróg oddechowych, może skutkować nieświeżym oddechem. Zaliczają się do nich np. zapalenie zatok czy migdałków.

Dbaj o codzienną higienę jamy ustnej

Czyli starannie szczotkuj zęby odpowiednio dobraną pastą i szczoteczką, co najmniej dwa razy dziennie. Jeżeli masz problem z domywaniem trudnodostępnych miejsc – zainwestuj w szczoteczkę elektryczną, soniczną bądź ultradźwiękową. Co najmniej raz dziennie używaj nici dentystycznej.

Nie zapominaj o oczyszczaniu języka

Wiele osób zapomina o usuwaniu nalotu bakteryjnego z języka – a bardzo często jest on źródłem nieświeżego oddechu! Dlatego rób to przynajmniej raz dziennie. Do oczyszczania języka możesz użyć szczoteczki do zębów, gumowej nakładki na szczoteczkę manualną lub specjalnej skrobaczki do języka. W ciągu dnia możesz stosować odświeżające płukanki, np. zawierające chlorheksydynę.

Zmień swoją dietę

Ogranicz spożycie ostrych przypraw, czosnku i ryb. To produkty spożywcze w dużej mierze odpowiedzialne za powstawanie przykrego zapachu z ust.

Pij wodę

Woda jest niezbędna do właściwego nawilżenia organizmu, a tym samym – do tego, by wytwarzał on dostateczną ilość śliny. Dlatego staraj się pić co najmniej dwa litry każdego dnia. Unikaj kawy, herbaty i alkoholu – wysuszają one śluzówkę. Z drugiej strony, wytwarzanie śliny pobudzają jabłka, pomarańcze i żucie gumy z ksylitolem w składzie.

Sięgnij po zioła

Pomóc w walce z nieświeżym oddechem może płukanie jamy ustnej naparami z ziół takich jak szałwia, rumianek czy mięta. Mają one właściwości odświeżające i antybakteryjne.

Ssij tabletki z cynkiem

Cynk neutralizuje lotne związki siarki – czyli zwalcza nieświeży oddech. Co ciekawe, robi to skuteczniej od gumy do żucia, ponieważ odświeża nawet na kilka godzin.

© 2017 - Szczoteczka soniczna - Ranking szczoteczek sonicznych