Aparaty nazębne przeszły długą drogę. Od symbolu obciachu i brzydoty, aż do dzisiejszych czasów, w których uważane są niezwykle stylowe. Na lepsze zmieniła się też ich funkcjonalność, pozwalając nam na dobór idealnego aparatu do naszych potrzeb, kiedy konieczne już będzie jego noszenie. Jest to o tyle istotne, że aparaty stałe na ogół będą się znajdować na naszych przez, najczęściej, dwa lata. Zanim zdecydujemy się więc na zabieg, dobrze jest znać podstawy tematu i wiedzieć, jakie aparaty oferuje nam współczesna ortodoncja i w jaki sposób powinniśmy utrzymywać higienę jamy ustnej podczas noszenia tych urządzeń. Zacznijmy więc od omówienia ich rodzajów.

Aparaty tradycyjne

Aparaty te są przyklejane do zębów podczas leczenia, wymuszając w ten sposób przemieszczenie się zębów. Łuk odpowiedzialny za prostowanie uzębienia jest początkowo cieńszy, lecz po pewnym czasie zastępuje się go grubszym, o mocniejszym działaniu. Warto też pamiętać że ligatury ortodontyczne, podtrzymywane przez łuki, można delikatnie spersonalizować, dobierając sobie ich kolor. Najpopularniejszym typem zamków wykorzystywanych w tych aparatach są zamki metalowe. I chociaż rozwiązanie to ma już za sobą ładnych kilka wiosen, tak z racji swojej niezawodności wykorzystuje się je aż po dziś dzień.

Jeżeli wolimy jednak coś mniej rzucającego się w oczy, możemy wykorzystać zamki ceramiczne, które pod względem barwy są zbliżone do naturalnego koloru szkliwa. Są one nieco grubsze, ponieważ ceramika jest bardziej krucha od metalu. Inną alternatywą są zamki wykonane z monokrystalicznego szafiru, które są nie tylko wytrzymałe, ale także nie powodują przebarwień. Musimy jednak pamiętać, że zamki szafirowe lepiej sprawdzają się u ludzi o białych zębach. Jeżeli nasze uzębienie ma żółtawy kolor, lepiej jest jednak wybrać te ceramiczne.

Aparaty samoligaturujące

Najpopularniejszym modelem aparatów wykorzystujących zamki samoligaturujące są aparaty Damon. A ponieważ aparat nie posiada ligatur, nie musimy chodzić do dentysty w celu regularnej ich wymiany. Zamki te wyposażono też w specjalny mechanizm do blokowania łuku, co czyni leczenie nie tylko wygodniejszym, ale też szybszym, co pozytywnie wpływa na komfort pacjenta.

 

 

Aparaty lingwalne

Aparaty te, zwane też językowymi, są montowane po wewnętrznej stronie zębów. Jeżeli nie chcemy więc aby nasz aparat był w ogóle widoczny, możemy zdecydować się na to rozwiązanie. Oczywiście pod warunkiem, że będzie nas na to stać, ponieważ aparaty lingwalne są dość drogie. Jest to jednak ich jedyna wada, ponieważ są one nie tylko niewidoczne, ale także powodują mniejsze uczucie dyskomfortu. Najpopularniejszym ich modelem jest system Incognito.

Przezroczyste nakładki

W tej dziedzinie, wiodącymi markami są amerykański Invisalign oraz niemiecki Clear Aligner. Rozpoczynając leczenie, otrzymujemy od naszego stomatologa kilka nakładek, które należy wymieniać co cztery miesiące, wraz z przemieszczaniem się zębów. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie bardziej dla osób o niewielkiej wadzie zgryzu. Same nakładki są niemal niewidoczne, zaś zdjąć je możemy w każdej chwili.

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu

Chociaż samo mycie zębów podczas noszenia aparatu nie odbiega zbytnio od tradycyjnego szczotkowania, tak istnieją pewne reguły, który należy przestrzegać. Oprócz zwykłej szczoteczki do zębów, powinniśmy zakupić szczoteczkę jednopęczkową, pozwalającą na oczyszczenie szczelin między zębami a aparatem oraz samych zamków. Jeżeli posiadamy szczoteczkę elektryczną, warto jest się zaopatrzyć w specjalną końcówkę do czyszczenia aparatu. Szczoteczka soniczna nie potrzebuje żadnych dodatkowych główek. Do oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych przyda nam się nić dentystyczna lub irygator, zaś po zakończonym myciu powinniśmy przepłukać jamę ustną płynem do płukania z fluorem.

Zęby należy myć po każdym posiłku, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to przynajmniej przepłukać usta wodą. Nosząc aparat, nie możemy sobie pozwolić na powstawanie próchnicy. Jeżeli czujemy, że sam aparat podrażnia nasze wargi lub policzki, powinniśmy zacząć stosować wosk ortodontyczny, dzięki któremu nie dojdzie do powstawania ran.

© 2017 - Szczoteczka soniczna - Ranking szczoteczek sonicznych