szczoteczka sonicznaUrządzenie zawiera kilka stałych części oraz jedną wymienną, czyli końcówkę (tzw. główkę). Podstawą szczoteczki jest rączka, która posiada wbudowane przyciski do jej obsługi (najczęściej dotyczą one poszczególnych trybów pracy oraz przycisku: włącz/wyłącz) oraz niewielki ekranik/panel sterowania (zależnie od modelu). Dodatkowo w zestawie zazwyczaj znajduje się ładowarka, etui podróżne na szczoteczkę, a także kolorowe gumki do nakładania na końcówkę.

Szczoteczka soniczna najczęściej posiada poniższe funkcje:

Smartimer, czyli tryb automatycznie wyłączający urządzenie po 2 minutach pracy.

Quadpacer – 30 – sekundowy interwał, przypominający o konieczności przejcia do mycia kolejnej części jamy ustnej.

Tryby szczotkowania: najpopularniejsze to klasyczny, wybielający oraz łagodne mycie dla wrażliwych zębów.

Wskaźnik poziomu baterii – informuje nas o tym jak długo szczoteczka soniczna może jeszcze działać bez konieczności jej ładowania.

Czujnik siły nacisku – pozwala na kontrolowanie nacisku szczoteczki na ścianki zębów, dzięki temu szczotkujemy w bezpieczny sposób bez uszkadzania szkliwa. Gdy zbyt mocno dociśniemy szczoteczkę do zębów to automatycznie zmniejszana jest prędkość pracy.

Wytrzymała bateria, która wystarcza na 5 do 7 dni użytkowania.

Szczoteczka soniczna czyści zęby w sposób bardzo charakterystyczny i zupełnie inny niż szczoteczka elektryczna. Główka szczoteczki sonicznej po uruchomieniu urządzenia wprawiana jest w ruch pulsacyjny, czyli delikatnie drgający (drga z prędkością 31 000 ruchów pulsacyjnych na minutę). Dodatkowo emituje ultradźwięki, które niszczą łańcuchy bakterii chroniąc zęby przed powstawaniem próchnicy. Szczoteczka soniczna jest produktem, który usuwa przebarwienia, osad oraz resztki jedzenia w szybki i bardzo dokładny sposób.

Wyróżniamy 3 rodzaje szczoteczek napędzanych baterią:

ELEKTRYCZNE – główka szczoteczki porusza się ruchem oscylacyjno rotacyjnym i osiąga prędkość do 9 000 ruchów na minutę.

SONICZNE – używają ruchu pulsacyjnego i ultradźwiękowego, dzięki czemu dokładnie czyszczą oraz zabijają bakterie.

ULTRADŹWIĘKOWE – charakteryzują się emisją fal ultradźwiękowych o bardzo wysokiej częstotliwości. Pozwala im to nie tylko na niszczeniu bakterii i usuwaniu osadu z powierzchni zębów, ale i wnikaniu aż do 5 mm poniżej poziomu dziąseł. Szczoteczki ultradźwiękowe pracują z prędkością 92 milionów ruchów na minutę.