Weganizm to coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród młodych ludzi, nie tylko sposób odżywiania, ale i sposób na zdrowszy tryb życia. Nie należy jednak zapominać, że samodzielna zmiana nawyków żywieniowych czasem może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Zwolennicy diety wegańskiej uważają, że rezygnując całkowicie z jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych (np. mleka, jaj, serów), robią przysługę swojemu organizmowi. Dieta ta jest bowiem uboga w tłuszcze i szkodliwy cholesterol, a bogata w warzywa i owoce. Tu odzywają się przeciwnicy takiego sposobu odżywiania, twierdząc, iż nie da się zastąpić produktami wegańskimi, wartości odżywczych zawartych w mięsie i nabiale. Pamiętajmy, że prawda zawsze leży gdzieś po środku. Odpowiednio skomponowana dieta wegańska jest faktycznie zdrowa, gdyż bogata jest w wiele wartościowych produktów, jednak źle skomponowana może prowadzić do bardzo poważnych braków w naszym organizmie.

Każdy z nas wie, że najprostszym sposobem na dostarczenie organizmowi wapnia, jest picie mleka. Brak w diecie wapnia, a także cynku i żelaza oraz witamin B2, B12 i D, może prowadzić do osłabienia szkliwa i zębiny. Dodatkowo brak witaminy D może spowodować choroby przyzębia i rozwój próchnicy.

Ponadto weganie spożywają dużą ilość owoców. Jedzenie dużych ilości cytrusów może prowadzić do kwasowej erozji szkliwa. Dlatego pamiętajmy, by chwilę po zjedzeniu tych owoców, przepłukać usta wodą, co obniży stężenie kwasów.

Aby dieta wegańska nie zaszkodziła naszym zębom, należy przestrzegać paru prostych zasad:

1. Dostarczanie organizmowi witamin B2, B12 i D oraz wapnia, cynku i żelaza w inny sposób, niż produkty odzwierzęce, czyli spożywanie np. mleka sojowego, szpinaku, tofu, brokułów.

2. Przyjmowanie odpowiednich suplementów diety, bogatych w powyższe witaminy i minerały, jeśli to konieczne.

3. Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej i systematyczne wizyty kontrolne u dentysty.

CategoryZdrowe zęby