Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o tym, że wybielamy zęby – w naszej głowie pojawia się wiele pytań. Jednym z nich jest – czy rozjaśnienie uzębienia nie będzie bolesne? Od lat powtarzane są mity dotyczące tego, że wybielanie wiąże się z dużymi dolegliwościami bólowymi i późniejszą trwałą nadwrażliwością. Sprawdźmy, czy są prawdziwe.

Bezpieczne sposoby wybielania

Aby zęby podczas wybielania nie bolały musimy zastosować się do dwóch zasad:

  • odwiedzić stomatologa przed rozpoczęciem zabiegów wybielających, nawet jeśli decydujemy się na te wykonywane w domu. Dentysta przede wszystkim oceni, czy nie istnieją przeciwwskazania do rozjaśniania (np. odsłonięte szyjki zębowe, martwe zęby) oraz wyleczy ubytki i usunie kamień nazębny. Rozjaśnianie zębów chorych na próchnicę może wiązać się z dużym bólem, gdy substancja aktywna dostanie się do odsłoniętej miazgi zęba. Usunięcie kamienia nazębnego ma natomiast na celu zapobieżenie powstaniu przebarwień,
  • wybrać bezpieczną substancję wybielającą. W tym celu należy skorzystać z profesjonalnych metod rozjaśniania zębów w gabinecie stomatologicznym, albo zakupić w sklepie dentystycznym bądź aptece certyfikowane produkty do wybielania (pasty, paski, żele wybielające). Nie sięgaj po domowe sposoby, takie jak soda oczyszczona, sól czy kwasek cytrynowy – jedyne co możesz nimi osiągnąć to zniszczone szkliwo!

Bezbolesne wybielanie zębów

Jeżeli wybielanie zębów przeprowadzone jest sprawdzonymi środkami i nie ma ku niemu przeciwwskazań – nie jest bolesne.

Podczas rozjaśniania w gabinecie stomatologicznym możemy odczuwać dyskomfort związany z koniecznością otwarcia jamy ustnej na długi czas oraz przejściową nadwrażliwość, która może się utrzymać kilka dni po zabiegu. Metody, z których korzystamy w domu również mogą skończyć się odczuwaniem tego kilkudniowego przeszywającego bólu, jest to jednak dolegliwość przemijająca. Jeżeli wybielamy zęby samodzielnie, możliwe jest również podrażnienie dziąseł substancją aktywną – wtedy należy przerwać rozjaśnianie uśmiechu i wrócić do zabiegów, gdy stan błon się poprawi.

Prawidłowo przeprowadzane wybielanie zębów z wykorzystaniem sprawdzonych środków – nie niesie za sobą groźby dolegliwości bólowych. Pamiętaj jednak, by przed rozpoczęciem rozjaśniania uśmiechu, udać się do stomatologa.

© 2017 - Szczoteczka soniczna - Ranking szczoteczek sonicznych