szczoteczki soniczneSzczoteczka soniczna jest urządzeniem elektrycznym napędzanym przez umieszczony w jej obudowie akumulator. Jest to produkt bezprzewodowy, więc po pełnym naładowaniu baterii szczoteczka działa nawet do 7 dni. Wynalazek czyści zęby za pomocą specjalnej końcówki poruszającej się ruchem pulsującym (wymiatającym), która w dokładny i delikatny sposób usuwa osad, resztki jedzenia, przebarwienia oraz zabija bakterie powodujące próchnicę.

Trochę historii

W roku 1992 Robert Bock stworzył na bazie szczoteczek elektrycznych ich ulepszoną wersję – szczoteczkę soniczną. Urządzenia te różnią się od siebie przede wszystkim sposobem czyszczenia zęba i wytwarzanym ruchem główki. Dodatkowo zwrócił też uwagę na włosie końcówek – postanowił je ulepszyć i zmienić ich kształt. Po zaprezentowaniu swojego wynalazku szybko zdobył poparcie amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), co zwiększyło popularność jego produktu.

W roku 2008 zmieniono trochę wygląd szczoteczki sonicznej oraz dodano baterię zasilaną elektrycznie – w takiej formie występuje do dziś.

Praca i działanie szczoteczki

Szczoteczka soniczna jest zdecydowanie bardziej efektywna niż zwykła manualna, a nawet szczoteczka elektryczna, która wykonuje do 8 8000 ruchów obrotowych na minutę. Dlaczego? Ponieważ soniczna szczoteczka porusza się ruchem pulsacyjnym z prędkością od 31 000 ruchów na minutę. Ta ogromna prędkość wpływa na jakość czyszczenia zębów i ich zdrowie. Dzięki często wbudowanemu czujnikowi siły nacisku pomaga znaleźć odpowiednie wyczucie w docisku główki do ścianki zęba. Poza tym w podstawowych funkcjach możemy znaleźć czujnik naładowania baterii, minutnik sygnalizujący czas pracy urządzenia (po 2 minutach użytkowania automatycznie je wyłącza) oraz kilka programów czyszczących (najczęstsze to: normalny, delikatny, wybielający i masujący).

Dzięki zawartym opcjom oraz trybom, mycie zębów staje się banalnie proste i gwarantuje zdrowe oraz precyzyjnie wyczyszczone zęby.

Wytrzymała bateria i bezpieczne użytkowanie

Gdy szczoteczki napędzane baterią pojawiły się na rynku, wtedy odezwały się głosy twierdzące, że ich użytkowanie zwiększy ilość zużytego prądu, że wystarczy je lekko zamoczyć i się zepsują oraz nie można ich zabierać ze sobą w podróż. Producenci szybko odpowiedzieli na krytykę. Aktualnie szczoteczki wyposażone są w bardzo wytrzymałą baterię, którą można w prosty i tani sposób naładować. Są także wodoodporne i nie powodują żadnych spięć. To bezpieczne produkty polecane również dzieciom. Bezpieczne stosowanie szczoteczek sonicznych zostało również potwierdzone przez amerykańskie i międzynarodowe agencje zajmujące się kontrolą produktów medycznych i elektrycznych. Szczoteczka soniczna to doskonała opcja dla każdego.