Modne do niedawna szczoteczki elektryczne zaczynają ustępować popularnością szczoteczkom sonicznym. Czym różnią się te urządzenia i w które z nich warto zainwestować? 

Ruch główki szczoteczki

Szczoteczka elektryczna wykonuje ruchy pulsacyjne bądź pulsacyjno-rotacyjne w tempie ok. 8 800 ruchów na minutę. Jest to przyzwoity wynik, szczególnie jeśli porównamy go z prędkością, jaką oferuje nam używanie szczoteczki manualnej, którą raczej nie osiągniemy więcej niż 300 ruchów na minutę.

Działanie szczoteczek sonicznych opiera się na emitowaniu fal dźwiękowych. Sprawiają one, że małe bąbelki, które wędrują do 4 mm dalej niż zakończenie włosia, rozprowadzają aktywne substancje zawarte w paście do zębów. Wydaje się, że 4 mm to mało? A jednak daje ogromną różnicę w przypadku czyszczenia przestrzeni międzyzębowych czy miejsc przy aparatach ortodontycznych! Szczoteczki soniczne są jeszcze szybsze niż elektryczne i ich główki wykonują nawet do 96tys. ruchów wymiatających na minutę. Dlaczego prędkość szczotkowania jest ważna? Szybsze ruchy szczoteczki powodują dokładniejsze oczyszczanie jamy ustnej. Jest to ściśle powiązane możliwością usunięcia z zębów powierzchownych osadów – choć szczoteczki elektryczne wykonują to bardzo dobrze, soniczne – sprawdzają się jeszcze lepiej, co potęguje efekt wybielający.

Wbudowane tryby czyszczenia

Szczoteczki elektryczne oferują różne tryby pracy. Większość z nich posiada wbudowany program zwykły, przeznaczony do codziennej higieny jamy ustnej, wybielający i delikatny. Niektóre wyposażone są także w tryby polerujące czy dogłębnego oczyszczania. W zależności więc od wybranej szczoteczki, będziemy mogli dobierać najlepszy program do aktualnych potrzeb.

Większość szczoteczek sonicznych także posiada funkcję wyboru trybu szczotkowania, albo w takiej ilości jak w przypadku szczoteczki elektrycznej, albo we wzbogaconej o kilka dodatkowych programów. Urządzenia te często posiadają tryb czyszczący język, polerujący szkliwo czy tzw. GumCare, wzbogacony o dodatkową minutę masażu dziąseł. W tym aspekcie wszystko zależy więc odnaszych preferencji i potrzeb, oba urządzenia prezentują się zadowalająco.

Dodatkowe funkcje

 

Zarówno szczoteczki soniczne jak i elektryczne zazwyczaj posiadają wbudowany timer, który informuje o upływie 2 minut, czyli czasu zalecanego przez dentystów do dokładnego oczyszczenia jamy ustnej.

Oba rodzaje urządzeń często posiadają sygnalizator, informujący o zbyt mocnym dociskaniu szczoteczki do powierzchni zęba. Dzięki temu możemy uniknąć uszkadzania szkliwa i dziąseł.

Wiele szczoteczek sonicznych posiada wbudowany tryb EasyStart, który ułatwia „przestawienie się” na nowy mechanizm czyszczenia zębów. 

Końcówki szczoteczek

Producenci szczoteczek zarówno elektrycznych jak i sonicznych tworzą zazwyczaj uniwersalne rękojeści, do których możemy dopasować różne końcówki tej samej marki. Poszczególne główki różnią się głównie kształtem i włosiem.

Końcówki szczoteczek elektrycznych są zazwyczaj okrągłe i dużo mniejsze od główki szczoteczki manualnej. Pozwala to na łatwiejsze dotarcie do dalszych zębów i w inne trudno dostępne miejsca.

W przypadku szczoteczek sonicznych, spotykamy się zazwyczaj z podłużną końcówką, także mniejszą od główki szczoteczki manualnej. Dzięki temu, urządzenie to doskonale oczyszcza całą jamę ustną. 

Czas pracy

Szczoteczki elektryczne działają bez ładowania przez okres od 5 do 21 dni, są więc mobilne w przypadku krótszych wyjazdów.

Akumulator litowo-jonowy wbudowany w szczoteczki soniczne umożliwia pracę bez konieczności ładowania zazwyczaj do 2 miesięcy, a w przypadkach niektórych modeli – nawet do 3. Czyni to te szczoteczki lepszym wyborem zarówno dla zapominalskich, jak i dla osób, które nie chcą wozić ze sobą stacji ładujących, a często podróżują. 

Cena

Szczoteczki elektryczne są zazwyczaj tańsze. Nie jest to jednak reguła – najnowsze modele posiadające wiele trybów szczotkowania mogą kosztować więcej niż szczoteczki soniczne z podstawowymi dodatkami. Zestawy zawierające oba urządzenia mogą być także wyposażone w różne końcówki, kosmetyczki czy designerskie ładowarki – co będzie powodowało wzrost ceny zakupu.

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od indywidualnych preferencji, od tego, czy potrzebujemy wielu programów pracy urządzenia i czego od niego oczekujemy. Każdy powinien znaleźć coś interesującego w dostępnym dla siebie przedziale cenowym, zarówno w przypadku szczoteczki sonicznej, jak i elektrycznej.