Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie elektrycznej szczoteczki do zębów, każdy stanie przed pytaniem – czy warto? Cena jest zazwyczaj kilkukrotnie (lub kilkunastokrotnie) wyższa od ceny szczoteczki manualnej. Przy dokonywaniu wyboru, należy jednak spojrzeć na inne parametry tych urządzeń, które wpływają na poziom ochrony zębów przed próchnicą i innymi chorobami.

Funkcje

Szczoteczka manualna spełnia jedną podstawową funkcję – ma za zadanie oczyścić nasze zęby. Niektóre z nich mają także specjalne doklejoną część umożliwiającą oczyszczanie języka.

Czy wiesz jednak, że większość z nas niepoprawnie myje zęby szczoteczką manualną, co sprzyja postawaniu próchnicy? Często zbyt mocno dociskamy szczoteczkę do zębów, co powoduje uszkodzenie szkliwa bądź dziąseł. Ponadto większość z nas nie stosuje zalecanych przez dentystów ruchów wymiatających, a jedynie „szoruje” przez kilka sekund szczoteczką po zębach, ponieważ jest to mniej pracochłonne. Problem może stanowić też dotrzymanie zalecanego czasu oczyszczania jamy ustnej – kto z zegarkiem w ręku myje zęby pełne 2-3 minuty?

Przy korzystaniu ze szczoteczki sonicznej/elektrycznej nie musisz martwić się o technikę mycia zębów- urządzenie wykona pracę za Ciebie. Szczoteczki zazwyczaj posiadają czujnik szczotkowania, który sygnalizuje zbyt mocne dociskanie końcówki do zęba, przez co uszkodzenie szkliwa jest uniemożliwione. Ponadto, urządzenie będzie pamiętać o czasie mycia zębów za Ciebie – większość szczoteczek elektrycznych ma wbudowany timer, który sygnalizuje upływ 2 minut.

Szczoteczki elektryczne oferują różne tryby pracy: od zwykłego, przeznaczonego do codziennej higieny jamy ustnej poprzez wybielający, polerujący aż po program delikatnego czyszczenia czy dogłębnego usuwania osadów. Umożliwia to dobranie ruchu końcówki do aktualnych potrzeb.

Producenci szczoteczek tworzą zazwyczaj uniwersalne rękojeści, do których możemy dopasować różne główki tej samej firmy. Końcówki różnią się od siebie kształtem, włosiem, a w efekcie – działaniem. Ponadto – główki szczoteczek elektrycznych są zazwyczaj dużo mniejsze od końcówki szczoteczki manualnej, co pozwala na łatwiejsze dotarcie do dalszych zębów.

Prędkość

Jako że szczoteczka manualna „zasilana” jest mocą naszych rąk – maksymalna prędkość czyszczenia jaką może osiągnąć to 300 ruchów na minutę. Trzeba także wziąć pod uwagę, że o ile mycie przednich i środkowych zębów w takim tempie jest możliwe – szczotkowanie tylnych może okazać się nieosiągalne.

W tym aspekcie, szczoteczka elektryczna zdecydowanie prowadzi – zazwyczaj osiąga do 8 800 ruchów główki na minutę. Szczoteczki soniczne zapewiają do 96 000 pulsacji na minutę. Dlaczego tempo szczotkowania jest takie ważne? Im większa prędkość, tym dokładniejsze i dogłębniejsze usunięcie osadów i płytki nazębnej. Precyzyjne oczyszczanie zapobiega powstawaniu próchnicy i kamienia nazębnego oraz rozjaśnia powierzchowne przebarwienia.

Bateria

Szczoteczka manualna by działać nie potrzebuje baterii. Wydaje się, ze czyni ją to bardziej uniwersalną.

Nie jest to jednak do końca prawdą. Szczoteczki elektryczne oraz soniczne działają bez ładowania przez okres od 5 do 21 dni, zabranie ich na większość wyjazdów nie będzie więc stanowić problemu. W przypadku dłuższej podróży także nie musimy być skazani na rezygnację z tego urządzenia – ładowarki są lekkie i poręczne, przez co nie są bardzo kłopotliwe w transportowaniu.

Cena

Szczoteczka manualna kosztuje zazwyczaj kilka – kilkanaście złotych, przez co jest relatywnie tanim zakupem.

Cena szczoteczek elektrycznych i sonicznych jest znacznie wyższa. Trzeba jednak pamiętać, że za cały zestaw płaci się jednorazowo, natomiast z czasem – koszt użytkowania szczoteczki ogranicza się do co trzymiesięcznej wymiany końcówek. Kupując szczoteczkę elektryczną płacimy za inną jakość dbania o higienę jamy ustnej – dokładniejsze czyszczenie, efekt wybielający oraz za fakt, że szczoteczka poniekąd „myśli za nas” – stosuje właściwą technikę szczotkowania oraz odlicza czas niezbędny do poprawnego oczyszczenia jamy ustnej.