Stomatologia poczyniła przez lata tak duże postępy, że obecnie możliwe jest wyleczenie także tych zębów, które jeszcze kilka lat temu byłyby skazane na usunięcie. Oczywiście, sama ekstrakcja w dalszym ciągu jest jedynym wyjściem w pewnych przypadkach, kiedy leczenie nie jest możliwe. Nie wpadajmy jednak w panikę, ponieważ z upływem lat liczba sytuacji, w których ząb można już tylko usunąć zmniejsza się diametralnie.

Jak przebiega usuwanie zęba?

Zanim ząb zostanie usunięty, konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego oraz konsultacja z pacjentem. Generalną decyzję o ekstrakcji podejmuje specjalista. Sam zabieg przeprowadza się z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego oraz za pomocą specjalistycznych narzędzi, przede wszystkim kleszczy. Sama procedura jest jedną z najczęściej wykonywanych na świecie, jeśli o chirurgię szczękową chodzi.

W usunięciu zęba chodzi przede wszystkim o to, aby zerwać więzadła, trzymające ząb w zębodole. Zanim dentysta usunie go z naszego dziąsła, ząb zostanie zwichnięty, a następnie wyrwany. Pusty zębodół jest następnie oczyszczany, a jeżeli sytuacja tego wymaga, dentysta zakłada też opatrunek. Jeżeli cały ząb został usunięty prawidłowo, zaś zmiany zapalne w tkankach zostały powstrzymane, ekstrakcję uznaje się za zakończoną sukcesem. Po zakończonym usuwaniu, dentysta powie nam, co należy robić, by rana zdołała zagoić się prawidłowo, co zajmuje na ogół 2-3 tygodnie.

Kiedy ekstrakcja jest konieczna?

• Jeśli ząb jest zniszczony na tyle, że jego odbudowa jest już niemożliwa.
  • W przypadku zębów zatrzymanych, czyli takich, które pomimo pełnego ukształtowania zatrzymały się w tkance kostnej szczęki. Zęby tego typu są jedną z przyczyn krzywego zgryzu oraz nieprawidłowego kąta rośnięcia sąsiedniego uzębienia.
  • Kiedy próchnica dociera w głąb zęba.
  • Kiedy nie wszystkie zęby mieszczą się w jamie ustnej.
  • W przypadku zębów rozchwianych, na przykład z powodu paradontozy.
  • Kiedy stan zapalny jest tak ostry, że zniszczenia zęba nie pozwalają już na jego odbudowę.
  • W przypadku znacznych uszkodzeń koron i/lub korzeni.
  • Kiedy ząb się przemieszcza.
  • W przypadku zębów bolących, których umiejscowienie nie pozwala na leczenie kanałowe.

Przeciwwskazania do usunięcia zęba

• Anemia
  • Białaczka
  • Hemofilia
  • Opryszczka
  • Szczękościsk
  • Usytuowanie zęba w naczyniaku krwionośnym lub w guzie nowotworowym (tudzież w jego pobliżu)
  • Nadczynność tarczycy
  • Skaza krwotoczna
  • Niedobór żelaza i hemoglobiny
  • Cukrzyca
  • Nadciśnienie tętnicze i choroby serca
  • Choroby reumatyczne
  • Miesiączka
  • Pierwszy trymestr ciąży

Po zabiegu

Po usunięciu zęba, nie powinniśmy spożywać żadnych pokarmów przez około 2 godzin. Jeżeli po tym, jak znieczulenie przestanie działać, ból zacznie się nasilać, należy stosować zimne okłady lub środki przeciwbólowe. Warto też pomyśleć zawczasu o tym, w jaki sposób możemy wypełnić przestrzeń miedzy zębami, ponieważ w przypadku braku jednego z zębów stałych, sąsiednie uzębienie może zacząć się wykrzywiać. Najlepszym wyborem są tu implanty, które nie potrzebują mocowania na sąsiednich zębach, co może doprowadzić do ich nadwyrężenia i uszkodzeń.