Na samym początku należy podkreślić, że fluor jest pierwiastkiem stymulującym tworzenie nowej tkanki kostnej w organizmie. Zapobiega on powstawaniu próchnicy. Dzieje się tak dlatego, że zwiększa odporność zębów na działanie kwaśnego środowiska panującego w jamie ustnej oraz reguluje metabolizm bakterii płytki nazębnej.

Źródła fluoru

Fluor jest dodawany do past do zębów, ale znaleźć możemy go także w produktach spożywczych. Przede wszystkim należy w tym miejscu wspomnieć o wodzie. W niektórych rejonach może występować duże nasycenie tym pierwiastkiem, co przekłada się na skład wody pitnej. W Polsce nie fluoryzuje się dodatkowo wody, natomiast w Ameryce taki zabieg jest już standardem.

Złoty środek

Wiemy, że zbyt niskie stężenie związków fluoru w szkliwie, ponieważ może doprowadzić do zmniejszenia się grubości szkliwa, a co za tym idzie, może być przyczyną pęknięć.

Z kolei zbyt duża ilość tego pierwiastka objawia się bardzo charakterystycznymi kredowymi lub brązowymi plamami na przodzie zębów. Doprowadza to bardzo często do nadżerek szkliwa, które łatwiej ulega kruszeniu się.

Za normę uznaną przez Unię Europejską uznaje się zawartość 1000-1500 ppm w paście do zębów. Jest to wartość podawana dla dorosłych. Dzieci powinny stosować odpowiednio mniejszą ilość pasty. Niektórzy spekulują, że najmłodsi użytkownicy nie powinni w ogóle używać pasty z fluorem, jednak takie głosy są bezzasadne. Oczywiście pod warunkiem, że pamiętamy o tym, by nasze pociechy stosowały ilość pasty nieprzekraczającą wielkości ziarenka groszku. Wtedy mamy pewność, że ilość jest bezpieczna.

Objawy przedawkowania

Jak już wcześniej pisaliśmy, zbyt duża ilość fluoru może doprowadzić do fluorozy. Pierwszym jej objawem jest pojawienie się białych plamek na zębach, które z czasem ciemnieją i mogą powodować pękanie. Osoby, które w tym momencie nie zatroszczą się o swoje zęby mogą narazić się na takie problemy zdrowotne jak osłabienie ruchomości stawów czy zaburzenia w metabolizmie kości.

Alternatywy

Istnieją środki do higieny jamy ustnej, które nie zawierają fluoru. Zamiast tego pierwiastka używa się ziół, które tak jak fluor, zapobiegają powstawianiu próchnicy dzięki wysokiej aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Doskonale poradzą one sobie z chorobami przyzębia oraz z grzybicą jamy ustnej.

© 2017 - Szczoteczka soniczna - Ranking szczoteczek sonicznych