Dobry nawyk to podstawa, jeżeli chodzi o prawidłową higienę jamy ustnej. Podobno wystarczy miesiąc, żeby dana rzecz stała się naszym przyzwyczajeniem. Jakie nawyki warto więc wprowadzić do codziennych zabiegów, wykonywanych w jamie ustnej?

Odpowiednia pasta i szczoteczka

Dbanie o zdrowie jamy ustnej, musisz rozpocząć od wyboru odpowiedniej szczoteczki do zębów, która powinna mieć miękkie lub średnio twarde włosie. Pasta musi natomiast mieć fluor, ksylitol lub inną antybakteryjną substancję oraz dodatkowe związki, które pomogą Ci zwalczać problemy w Twojej jamie ustnej – nadwrażliwość, krwawiące dziąsła czy stany zapalne. Czas każdego szczotkowania powinien natomiast wynosić dwie pełne minuty.

Co najmniej dwa razy dziennie

Oczyszczanie zębów musisz powtarzać co najmniej dwa razy dziennie – a najlepiej po każdym posiłku! Po jedzeniu, na uzębieniu osadza się płytka nazębna – bakteryjny nalot, który nieusuwany, przekształca się w kamień nazębny. Osadzenie się kamienia może natomiast powodować próchnicę i paradontozę.

Inne zabiegi higieniczne

Oczyszczanie jamy ustnej nie ogranicza się do korzystania ze szczoteczki do zębów. W naszych ustach, znajdują się trudno dostępne miejsca, takie jak przestrzenie międzyzębowe czy daleko położone zęby, które można oczyścić jedynie nicią dentystyczną, szczoteczką międzyzębową czy irygatorem.

Płyn do płukania – jak korzystać?

Warto choć kilka razy w tygodniu korzystać z płynu do płukania jamy ustnej. To nie tylko doskonały sposób na odświeżenie oddechu w ciągu dnia, ale także uzupełnienie kompleksowej higieny jamy ustnej. Bezpieczniej wybrać produkt bez alkoholu w składzie. Nadużywanie tej substancji może prowadzić do wysuszenia śluzówki jamy ustnej, halitozy i nadwrażliwości zębów.

Profesjonalne zabiegi

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że do dentysty warto udać się raz na pół roku, w celu wykonania przeglądu i wyleczenia ewentualnych ubytków. Raz do roku (lub jeśli stomatolog zaleci – częściej) trzeba przeprowadzić zabieg usuwania kamienia nazębnego Jeden raz na dwanaście miesięcy, można zrobić to w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dobry ogólny stan jamy ustnej to suma małych, codziennie podejmowanych działań. Warto wprowadzić je do swojej codzienności i przekształcić w nawyk.

CategoryZdrowe zęby

© 2017 - Szczoteczka soniczna - Ranking szczoteczek sonicznych