broxodentSzczoteczka elektryczna to wynalazek, który zrewolucjonizował mycie zębów. Jej początki nie są jednak takie oczywiste, ponieważ zgodnie z pierwotnymi założeniami, urządzenie miało służyć tylko wybranej grupie użytkowników. Dr Phillippe – Guy Woog postanowił stworzyć przedmiot, który pomoże osobom z ograniczonymi funkcjami motorycznymi oraz noszącym aparaty ortodontyczne w codziennej i bezpiecznej higienie jamy ustnej. Specjalnie zaprojektowane włosie szczoteczki miało docierać do wszelkich szczelin i sprawnie poruszać się pomiędzy częściami aparatu, zaś drgająca końcówka sprawiać, że „zęby same się myją”. Pierwsza szczoteczka nosiła nazwę Broxodent i od roku 1939 była produkowana w szwajcarskiej firmie Broxo S.A.

W roku 1959 rozpoczęto międzynarodową reklamę szczoteczek elektrycznych. W tym samym roku pojawiły się na rynku amerykańskim wzbudzając ogólne zaciekawienie i zdobywając pierwszych użytkowników.

Kolejne lata miały pod znakiem ulepszeń i zmian. W 1961 r. stworzono model posiadający bezprzewodową baterię ładowaną na zasadzie indukcji magnetycznej, dzięki temu produkt jest całkowicie bezpieczny nawet podczas bezpośredniego kontaktu z wodą (obudowa każdej szczoteczki jest szczelnie zamknięta).

pierwsza szczoteczka elektrycznaRok 1987 – została opracowana i dodana kolejna funkcja urządzenia: obrotowa główka (znana nam dziś) szczoteczki o nazwie Interplak.

Przełomowym rokiem był 1990. W związku z ogromnym zainteresowaniem jakim cieszyły się szczoteczki (zarówno wśród osób z protezami, mostami i aparatami, jak i tymi bez) spowodowały och gwałtowny rozwój i pojawienie się nowych modeli. Pierwsza, to szczoteczka soniczna, która różni się od pierwotnej trybem pracy główki. W tym produkcie pojawia się ruch drgający o dużo większej mocy (dochodzący nawet do 32 000 drgań na minutę), dzięki czemu mycie zębów przenosi się na nowy, wyższy poziom. Drugi model, to szczoteczka ultradźwiękowa – działa w trybie praktycznie bezruchowym, czyści zęby za pomocą ultradźwięków, które nie tylko oczyszczają zęby i usuwają przebarwienia, ale również rozbijają łańcuchy bakterii powodujących próchnicę (szczoteczka porusza się nawet do 192 mln na minutę).

1992 rok – szczoteczki elektryczne zostają wyposażone w transformator step – dow. Oznacza to, że mogą pracować na prądzie o różnym napięciu, nawet tym najniższym (12, 16 bądź 24V). Po tym unowocześnieniu przedmiotu, szczoteczka elektryczna otrzymała certyfikat amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA).