Implanty stomatologiczne z powodzeniem mogą zastąpić zęby, które z pewnych powodów utraciliśmy. Pozwalają na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem. Poza tym efekt jaki możemy uzyskać po zabiegu najlepiej ze wszystkich istniejących obecnie metod takich jak korony czy mosty, jest zbliżony do naszych naturalnych zębów.

Czym są implanty zębów?

To materiał zakładany po to, by uzupełnić ubytki w uzębieniu. Implant jest tak naprawdę kilkumilimetrowym stożkiem, który zastępuje rolę jaką w zdrowych zębach pełni korzeń. Wykonuje się go z tytanu lub jego stopów z domieszką innych pierwiastków. Warto zaznaczyć, że substancje te są w pełni bezpieczne dla organizmu, nie wpływają negatywnie na zdrowie pacjenta. Tytan nie wywołuje reakcji alergicznych. Implanty stomatologiczne mogą posiadać różne wymiary, kształty i powłokę. Do ich zalet można zaliczyć to, że chronią przed stopniowym zanikiem kości wokół utraconego zęba. Zapobiega to rozchwianiu innych zębów i staje się zabezpieczeniem przed ich wypadnięciem.

Jak wstawiane są implanty zębów?

Implanty wszczepia się już od ponad 40 lat. Zabieg ten jest przeprowadzany przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego. Przebiega on w kilku etapach. Warto zaznaczyć, że można wstawić zarówno pojedynczy implant, jak i jest możliwość uzupełnienia ubytków całej jamy ustnej. Wszczepienie tego tytanowego stożka pozwala odbudować pojedyncze zęby bez uszkadzania przy tym zdrowych zębów, które sąsiadują z tym, który trzeba było usunąć. Nie szlifuje się ich, co trzeba niestety zrobić, gdy godzimy się na wprowadzenie do jamy ustnej koron czy mostków.

Jak przebiega wstawienie pojedynczego implantu?

 1. Wizyta u dentysty. To od niej wszystko się zaczyna. Podczas takiego spotkania stomatolog oceni stan naszego uzębienia, a także opracuje plan leczenia, który jest niezbędny do jego rozpoczęcia. To na tej podstawie ocenia się, czy wszczepienie implantu jest w ogóle możliwe. Co więcej zostanie od nas pobrany wycisk, który potem wysłany jest do laboratorium. Następnie zostanie wykonana korona zęba mająca odpowiedni kolor, który jest dopasowany do naturalnych zębów. Będzie ona miała odpowiednią wielkość i kształt.
 2. Zabieg wstawienia implantu zęba. Zostaje on przeprowadzony przy użyciu znieczulenia miejscowego. Co ważne, nie odczuwamy przy nim bólu. By dokonać wszczepienia implantu należy wykonać otwór w kości. To do niego zostanie wprowadzony tytanowy stożek. W dalszej kolejności dentysta zaszywa nacięcie. Po upływie około 7-10 dni lekarz dentysta zdejmuje szwy. Potem implant zrasta się z kością. Proces ten trwa około 3-6 miesięcy. Na ten czas zostaje zakładane tymczasowe uzupełnienie protetyczne. Sprawia ono, że nie odczuwamy braku w uzębieniu. Stomatolog poinformuje nas także o tym, jak często należy pojawiać się w gabinecie dentystycznym na wizyty kontrolne.
 3. Przygotowanie implantu do nałożenia korony. Polega na tym, że implant zostaje odsłonięty i nakłada się na niego śrubę gojącą, która sprawia, że wygajanie się błony śluzowej jest łatwiejsze. Śruba ta pozwala na formowanie się kształtu dziąsła pod koronę zębową.
 4. Ostatni etap. To mocowanie korony do implantu. Na samym początku do tytanowego stożka przytwierdza się łącznik, by umożliwia przymocowanie do niego korony. Po takim leczeniu należy stosować się do zaleceń stomatologa dotyczących terminów wizyt kontrolnych, na które trzeba się stawiać.

Jak dbać o implant zęba po zabiegu?

Po tym jak zakończy się leczenie, stomatolog poinformuje nas o tym, jak trzeba dbać o implant przez najbliższych kilka tygodni. Przede wszystkim należy zwracać szczególną uwagę na higienę implantów, co przełoży się na to, że te utrzymają się przez długi czas. Podkreślimy w tym miejscu, że odpowiedni higiena jamy ustnej to podstawa. Co przez to rozumiemy?

 1. Dokładne czyszczenie zębów. Należy myć je co najmniej 2 razy dziennie używając do tego szczoteczki z miękkim włosiem. Nie jest istotne czy będzie to szczoteczka manualna czy elektryczna.
 2. Stosowanie pasty do zębów, która posiada działanie bakteriobójcze.
 3. Codziennie używanie nici dentystycznej, które to pozwoli to pozbyć się osadu z przestrzeni międzyzębowych. Trzeba robić to raz dziennie.
 4. Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Pozwala on na dotarcie tam, gdzie nie sięga ani szczoteczka, ani nić dentystyczna. Sprawia, że bakterie, które znajdują się w jamie ustnej giną. Nie można jednak używać go zamiast szczoteczki i pasty do zębów. Nie oczyści on bowiem osadu, który znajduje się na zębach.
 5. Używanie irygatora stomatologicznego. Został on wyposażony w specjalną końcówkę, która pozwala na płukania obszarów międzyzębowych wodą pod ciśnieniem. Oczyszcza on dokładnie trudnodostępne miejsca w jamie ustnej. Poleca się go przede wszystkim osobom posiadającym implanty, aparaty ortodontyczne oraz mosty.
 6. Regularne pojawianie się na wizytach kontrolnych. To jak często trzeba będzie się na nich stawiać, wyznaczy lekarz dentysta. Powiedzą nam one jaki jest stan naszych zębów i implantów, a także czy higiena jamy ustnej, którą stosujemy jest wystarczająca. Jeśli zadzieje się coś złego, można szybko temu przeciwdziałać poprzez sprawną interwencję. Pozwoli ona uratować implant.
 7. Zaprzestanie palenia papierosów. Zwiększy to szanse, że implant utrzyma się dłużej.

Nie wolno zapomnieć o tym, by stosować prawidłową higienę jamy ustnej. Nie można tego zaniedbać myśląc, że przecież implanty nie mogą zostać dotknięte próchnicą. Jeśli zaniechamy troszczenia się o ich stan, możemy się z nimi w niedługim czasie pożegnać. Jeśli zaniedbywaliśmy higienę jamy ustnej przez kilka lat, tytanowy stożek może nam nawet wypaść. Warto zaznaczyć, że implanty stomatologiczne nie są szczególnie wymagające, jeśli chodzi o dbanie o nie. Z tego też powodu należy robić to w sposób odpowiedni. Dzięki temu posłużą nam dłużej.

Przeciwwskazania do wszczepienia implantu zęba:

 • choroby zębów i jamy ustnej takie jak np. próchnica – najpierw należy wyleczyć takie schorzenie, by móc przeprowadzić leczenie implantologiczne
 • zbyt mało miejsca ze względu za niewielką szerokość i wysokość wyrostka zębodołowego
 • byt silne przechylenie zębów uniemożliwiające wszczepienie implantu
 • choroby krwi
 • choroba nowotworowa
 • osteoporoza
 • AIDS
 • nieuregulowana cukrzyca za sprawą tego, że spowalnia ona gojenie się ran oraz utrudnia zrastanie się implantu z kością
 • wiek – osoby, które nie skończyły jeszcze 18 roku życia nie mogą wykonać zabiegu, gdyż nie został u nich jeszcze zakończony proces rozwojowy kości
 • ciąża
 • palenie papierosów ze względu na to, że u osób palących znacznie mniejsze jest ukrwienie tkanek miękkich; sprawia to, że dużo szybciej zanikają kości implantu; sugerują się, by zabieg wszczepiania implantów przeprowadzić w 3 miesiące po rzuceniu tego nałogu

Implanty stomatologiczne są inwestycją, którą będziemy cieszyć się długie lata, być może nawet całe życie. Warto sprawdzić przed zabiegiem, czy stomatolog, który go wykona jest doświadczonym specjalistą.

© 2017 - Szczoteczka soniczna - Ranking szczoteczek sonicznych