Kiedy posiadasz już swoją wymarzoną szczoteczkę soniczną lub elektryczną, kolejnym pytaniem które przed Tobą staje jest – jak zoptymalizować jej działanie, by jak najlepiej oczyszczała jamę ustną? Jednym z kroków, które należy ku temu poczynić, jest regularne wymienianie główek szczoteczki elektrycznej.

Szczypta teorii

Nylonowe główki szczoteczek sonicznych zrobione są w solidny i wytrzymały sposób. Poszczególne końcówki różnią się gęstością osadzenia włosków, ich długością, kątem nachylenia – każda z nich jednak z czasem traci swoje wyjątkowe właściwości. Włókna mogą skracać się, wycierać, rozchodzić na boki. Ponadto, na główce szczoteczki gromadzą się bakterie. Jej częsta wymiana jest więc konieczna też ze względów higienicznych.

Częstą przyczyną szybkiego zniszczenia głowicy jest zbyt intensywne dociskanie jej do zębów. Należy także pamiętać o dokładnym wypłukaniu szczoteczki po każdym użyciu oraz o suszeniu jej w pozycji pionowej, by zminimalizować ilość bakterii. 

Jak często należy wymieniać główki szczoteczki sonicznej?

Odpowiedź jest prosta – tak często, jak wymienia się szczoteczkę manualną – czyli co trzy miesiące. Jeżeli włókna zużyją się bądź stracą swój pierwotny kształt – konieczny może okazać się wcześniejszy zakup nowej końcówki, ponieważ zużyta główka nie osiąga tak dobrego poziomu oczyszczania jamy ustnej. Ponadto, jej uszkodzone włosie może destrukcyjnie działać na szkliwo i wrażliwe dziąsła.

Jesteś zapominalski? Końcówki same przypomną Ci o konieczności wymiany! W główkach szczoteczek wielu firm, np. Oral-B czy Philips Sonicare umieszczono włosie, które traci swój kolor z upływem czasu. Jego wyblaknięcie oznacza konieczność wymiany końcówki szczoteczki na nową.