Wielu z nas spędza większą część naszego życia w pracy. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że bardzo trudno jest pogodzić życie zawodowe z przestrzeganiem zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Dla większości osób, podstawowym sposobem utrzymania stanu naszych zębów na zadowalającym poziomie jest żucie gumy podczas przerw obiadowych. A jednak na niewiele nam się to zda, jeśli w międzyczasie popełnimy błędy, które zaszkodzą naszym zębom. O czym powinniśmy zatem pamiętać, chcąc dbać o uzębienie także w pracy?

Owoce zamiast przekąsek

Bardzo często, podczas pracy w biurze, staramy się połączyć przyjemne z pożytecznym, napychając sobie żołądek słodyczami i przekąskami, jednocześnie umilając sobie w ten sposób czas spędzany przed monitorem. Oczywiście, w okazjonalnym uraczeniu się czymś słodkim nie ma niczego złego, o ile będziemy pamiętać o tym, aby niedługo po tym wyszczotkować zęby albo przynajmniej skorzystać z odświeżającej gumy do żucia. Jeżeli należymy jednak do osób, które często czują, że muszą coś zjeść w pracy, lepiej jest zmienić nieco nasze nawyki żywieniowe i zastąpić batoniki lub orzeszki owocami. W szczególności polecamy tu jabłko, które jest nie tylko na tyle słodkie, aby idealnie sprawdzić się jako przekąska, ale także wzmacnia dziąsła i usuwa płytkę nazębną.

Operation

Guma do żucia – co za dużo, to niezdrowo

Czy duma do żucia jest dobra dla zdrowia naszych zębów? Jak najbardziej. Żując gumę, produkujemy więcej śliny, co wspomaga naturalną dezynfekcję naszej jamy ustnej i neutralizuje kwasy odpowiedzialne za ubytki na zębach. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy żuć ją przez cały czas. Zbyt często korzystanie z gumy do żucia może doprowadzić ostatecznie do komplikacji pokroju przerostu żwaczy lub nadkwasoty. Jeżeli w naszych zębach są plomby, istnieje też ryzyko, że guma przyklei się do nich, wyciągając je z wypełnionych ubytków. Wiąże się to z kolei nie tylko z powtórnym dyskomfortem, ale także koniecznością kolejnej wizyty u dentysty.

Zwracajmy uwagę na to, co pijemy

Bardzo często sięgamy w pracy po kawę, w celu obudzenia się z rana, lub napoje energetyczne. Podobny prym wiodą napoje gazowane oraz herbata. Podobnie jak ze słodyczami, także i tutaj powinniśmy zachować jednak pewien umiar. Napoje te pozostawiają bowiem osad na naszych zębach, który może być powodem późniejszych przebarwień lub problemów z próchnicą. Kolejnym problemem jest to, że kawa wypłukuje wapń, co nie jest szczególnie dobrą wiadomością dla naszego uzębienia. Zamiast tego typu napojów, powinniśmy sięgać po wodę mineralną. Nie posiada ona żadnych negatywnych skutków dla naszych zębów, więc możemy spożywać dowolne jej ilości bez obaw.

Nić dentystyczna lub flosser

Przyrządy te są niedrogie i małe, dzięki czemu bez trudu będziemy w stanie zabrać je do pracy. Kiedy tylko poczujemy, że kawałek pożywienia utknął nam między zębami i nie jesteśmy w stanie go stamtąd wydostać, możemy wówczas posłużyć się nitką lub flosserem. Sama procedura potrwa bardzo szybko, zaś my nie będziemy musieli martwić się o to, że do naszego powrotu do domu resztka stanie się już pożywką dla bakterii, które przerobią ją na szkodliwy kwas.

Nie podpierajmy brody ręką

Praca potrafi zmęczyć i znużyć. Jest to całkowicie normalne i zrozumiałe, lecz mimo to nie powinniśmy zbyt często poddawać się nawykowi podpierania brody ręką. Wywołuje to bowiem większy nacisk zębów na siebie nawzajem, co może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia szkliwa, a czasem nawet starcia koron zębowych. W przypadku znużenia lub zmęczenia, lepiej jest usiąść prosto i popatrzeć przez okno, niż narażać zęby na nieumyślne uszkodzenie.