Nerki pełnią szereg funkcji w organizmie. Nie tylko tę wydalniczą, ale również są bardzo istotne dla zachowania homeostazy środowiska wewnętrznego organizmu. Jest to możliwe dzięki temu, że są zdolne do filtrowania płynów.

Warto poświęcić chwilę, by uświadomić sobie jak ważne dla organizmu są nerki. Poza wieloma pełnionymi funkcjami w organizmie, mają też wpływ na stan naszej jamy ustnej. Jeśli ich praca jest nieprawidłowa, nasz organizm szybko da nam o tym znać.

Zastanawiacie się pewnie, jaki wpływ może mieć kondycja nerek na stan naszej jamy ustnej. Otóż może i ma. Jeśli zdarzy się tak, że nasze nerki nie pracują prawidłowo, może dojść do niewydolności ślinianek, zaburzeń smaku jak i zaburzeń budowy tkanki kostnej i mineralnej zębów.

Problemy z nerkami

Jeśli nasze nerki nie funkcjonują tak jak powinny, może dojść do zakłócenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Wpływa to na ilość wydzielanej śliny, a ta jak wiemy jest konieczna, by zachować odpowiednie pH w ustach. Jeśli przyjmujemy lekarstwa na choroby nerek, nasza śluzówka może ulec zmianom. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem działania farmaceutyków staje się wysuszona. Sprawia to, że wzrasta ryzyko podrażnień, uszkodzeń oraz ataków przeprowadzanych przez drobnoustroje. Ze względu na suchość w jamie ustnej, która fachowo jest nazywana kserostomią, dochodzi do wystąpienia poważnych stanów zapalnych. Ich leczenie sprawia wiele trudności. Warto zaznaczyć, że wpływa to również na przykry zapach z ust, który jest odczuwany przez otoczenie chorego. Wszystkie zmiany dotyczące śluzówki sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Zdarza się, że te wraz z krwią dochodzą do nerek, gdzie tworzy się ognisko zakażenia.

Zęby

Od tego jak pracują nasze nerki zależy jaka jest jakość naszej śliny. Jeśli jest jej zbyt mało, kondycja naszych zębów znacznie się pogarsza. Dzieje się tak ze względu na to, że niedobór śliny zmienia pH, które panuje wewnątrz naszej jamy ustnej. Nieodpowiednio obmywane zęby stają się podatne na powstawanie osadu, a także na gromadzie się resztek pokarmów. Jeśli tak rzeczywiście jest, łatwo o rozwój próchnicy i innych chorób uzębienia. Warto uświadomić sobie także, że nieleczona próchnica zębów może odbić się negatywnie na stanie naszych nerek. Może dojść nawet do ich zakażenia.

Wnioski

Po przeczytaniu powyższego tekstu nie powinno stanowić problemu powiedzenie, że związek między stanem nerek a tym jaka jest kondycja naszej jamy ustnej, istnieje. Jest wyraźny i bardzo namacalny. Nie możemy sobie pozwolić na lekceważenie żadnych objawów, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach. Problemy z nerkami odbijają się negatywnie na stanie naszych zębów. Warto także pamiętać o tym, że nieprawidłowa higiena jamy ustnej może prowadzić do pogorszenia się stanu naszych nerek.

© 2017 - Szczoteczka soniczna - Ranking szczoteczek sonicznych