Należy zaznaczyć, że ekstrakcja zęba to zabieg, który stosowany jest jedynie w ostateczności. Wtedy, kiedy zęba nie da się już uratować nawet wykorzystując do tego leczenie kanałowe. Zabieg ten nie należy do przyjemnych. Należy jednak zaznaczyć, że jest koniecznością. Gdyby się go nie wykonało bakterie przedostałyby się do krwioobiegu poprzez nieodwracalnie zepsuty ząb. W tym artykule przedstawimy kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam na uniknięcie nieprzyjemnych powikłań po ekstrakcji zęba.

Jak postępować po tym jak zostanie nam usunięty ząb?

  1. Nie wolno nam jeść ani pić dopóki nie ustąpi znieczulenie. Potrwa to około 2 godziny. Kiedy już ono ustąpi warto zjeść coś, co jest delikatne. Wyraziste smaki, które mają ostre czy kwaśne potrawy mogą podrażnić ranę powstałą po zabiegu.
  2. Nie wolno nam dotykać przez pierwszy dzień rany, która powstała po zabiegu. Może to ją podrażnić. Warto zaznaczyć, że rana nie jest wtedy jeszcze w pełni zagojona.
  3. Trzeba dbać o higienę jamy ustnej pamiętając o tym, by postępować delikatnie. Podczas czyszczenia należy unikać miejsca ekstrakcji, jeśli tylko jest to możliwe. Nie powinniśmy też używać płynów do płukania jamy ustnej, zwłaszcza tych o silnym działaniu czy intensywnym miętowym smaku. Płukankę można stosować dopiero dwa dni po tym jak zostanie wykonany zabieg. A i to taką, którą poleci nam stomatolog. Należy pamiętać, by zachować ostrożność. Poza tym nie wolno nam wypłukać skrzepu krwi. Przez te dwa dni wolno nam jeść tylko chłodne posiłki i pić zimne napoje pamiętając, by nie robić tego przez słomkę.
  4. Jeśli zdarzy się tak, że po zabiegu odczuwamy silny ból w okolicach usuniętego zęba możemy zastosować zimne okłady na policzek.
  5. W tym czasie nie powinniśmy forsować się fizycznie podczas wykonywania ćwiczeń siłowych.
  6. Palacze powinni przez 24 godziny po zabiegu zaniechać palenia papierosów.
  7. Gdyby wystąpił obrzęk lub inne niepokojące symptomy należy od razu zgłosić się do lekarza dentysty, który zdecyduje co robić dalej.

© 2017 - Szczoteczka soniczna - Ranking szczoteczek sonicznych