1. Podłącz urządzenie do ładowania

Szczoteczka soniczna wytrzymuje na w pełni naładowanej baterii do kilku/kilkunastu dni. Dlatego zawsze należy kontrolować jej stan i w wypadku zapalającej się kontrolki – natychmiast podłączyć baterię do ładowarki.

  1. Przechowuj szczoteczkę w sterylnym miejscu

Dzięki temu zmniejszymy ryzyko zakażenia bakteriami. Dodatkowo należy zawsze pamiętać o wymianie końcówki co około 3 miesiące. Po tym czasie włókno przestaje być odpowiednio sprężyste i twarde. Może również dojść do wypadania włosia, co uprzykrzy codzienną higienę.

  1. Nałóż pastę

Najpierw należy nałożyć niewielką ilość pasty, najlepiej przeznaczoną do szczoteczek sonicznych lub elektrycznych, (większa ilość spowoduje znaczne pienienie się, co może przeszkadzać w szczotkowaniu),a  potem lekko ją namoczyć wodą.

  1. Dokładne szczotkowanie

Aby zęby były umyte profesjonalnie i dokładnie, to w głowie należy podzielić jamę ustną na 4 części. Mycie rozpoczynamy od górnej, lewej części, a potem idziemy przeciwnym ruchem wskazówek zegara. Każdą część myjemy przez 30 sekund.

  1. 2 minuty mycia zębów

Stomatolodzy zgodnie twierdzą, że najbardziej wydajne mycie zębów trwa 2 minuty, dlatego warto jest się tej wskazówki trzymać. Zapamiętaj: jeżeli jadłeś kwaśne produkty bądź piłeś gazowane napoje – odczekaj z myciem zębów co najmniej 30 minut (mycie zębów może doprowadzić do uszkadzania szkliwa).

  1. Pamiętaj o języku

Dobrze jest użyć nakładki czyszczącej, która usuwa resztki zabrudzeń, osad, pianę oraz bakterie. Dzięki temu punktowi poprawimy świeżość oddechu i jakość czyszczenia.

  1. Dokładnie wypłucz usta

Ważne jest nie tylko wyplucie piany po zakończeniu mycia zębów, ale również wypłukania jamy ustnej świeżą wodą. Pomoże to pozbyć się z ust fluoru, bakterii oraz pasty.

  1. Umyj szczoteczkę

Po zakończeniu mycia zębów rozłóżmy z powrotem szczoteczkę soniczną na części: odłączmy końcówkę od rączki. Główka powinna zostać dokładnie wyczyszczona pod ciepłą, bieżącą wodą. Rekomendowana jest także sterylizacja (raz w tygodniu), czyli namoczenie końcówki we wrzątku – zdecydowanie przedłuża to żywotność produktu.

  1. Dodatkowo zadbaj o zęby

Zalecane jest stosowanie płynu do płukania od razu po zakończeniu mycia zębów. Pozwoli to jeszcze dokładniej oczyścić jamę ustną z zabrudzeń i bakterii, a także maksymalnie odświeżyć oddech. Perfekcjoniści mogą jeszcze pokusić się na dodatkowego użycie nici dentystycznej.

  1. Odłóż rączkę szczoteczki

Może to być bezpieczne miejsce w szafce bądź stacja ładująca. Dzięki temu produkt zawsze będzie gotowy do pracy.