końcówki do szczoteczki sonicznejNajważniejszą częścią szczoteczki sonicznej jest końcówka. Jej kształt, wielkość oraz rodzaj włosia zapewniają różne sposoby czyszczenia i usuwania konkretnych rodzajów problemów. Przed wybraniem zestawu warto jest się wcześniej przyjrzeć typom dołączonych główek i porównać je ze swoimi oczekiwaniami.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów końcówek do szczoteczek, dlatego znalezienie odpowiedniej nie powinno być najmniejszym problemem. Wyróżniamy następujące główki:

  • NORMAL, jest to klasyczna końcówka czyszcząca przeznaczona do każdego rodzaju zęba. Jej zadanie, to usunięcie osadu z powierzchni zębów oraz resztek jedzenia spomiędzy przestrzeni międzyzębowych.
  • WHITENING, czyli główka z włosiem o funkcji wybielającej. Końcówka usuwa osad oraz poleruje szkliwo nadając mu połysk i usuwając przebarwienia. Przy niewielkim przebarwieniu zmiany można zauważyć już po kilkunastu dniach stosowania.
  • SENSITIVE, przeznaczona do wrażliwych zębów ze skłonnościami do krwawienia, a także z odsłoniętymi szyjkami dziąseł. Dzięki delikatnemu włosiu o specjalnej konstrukcji i korzystaniu z odpowiedniej funkcji szczoteczki sonicznej zapewnimy sobie nie tylko czyste, ale i wzmocnione zęby. Po umyciu zębów warto jest włączyć również na chwilę tryb massage, który masuje dziąsła i pobudza naczynia krwionośne.
  • ORTODONTYCZNA – to specjalistyczna końcówka do szczoteczki skierowana do osób noszących aparaty ortodontyczne, mosty bądź protezy. Główka ta jest zaprojektowana w odpowiedni sposób: posiada pustą przestrzeń na środku włosia, która pozwala na bardzo dokładne wyczyszczenie zamków. Włosie jest tutaj dużo mocniejsze, dzięki czemu można ją wymieniać rzadziej niż co 3 miesiące.

Tryby pracy szczoteczki

Po dobraniu odpowiedniej końcówki można je połączyć ze specjalnymi funkcjami szczoteczki sonicznej. Najczęściej są cztery możliwości mycia zębów: w trybie zwyczajnym (to 2 minutowe mycie zębów), wybielającym (często wydłużony czas mycia zębów o 1 minutę), delikatnym (o mniejszej sile nacisku i wolniejszym ruchu końcówki), a także masującym (1 minutowy ruch drgający, masujący dziąsła).

Dostosowanie odpowiedniego programu jest kluczowe w zadbaniu o zdrowe i czyste zęby. Jeżeli nie jesteśmy pewni, który tryb jest dla nas najlepszy – to nic złego – przetestujmy każdy z nich podczas jednorazowego mycia.

Najbardziej istotne jest tutaj dobranie odpowiedniej końcówki. W podjęciu decyzji może nam pomóc stomatolog. Właściwa końcówka  do szczoteczki sonicznej sprawi, że nasze żeby będą przede wszystkim czyste i zdrowe, a to zmniejszy ilość wizyt dentystycznych i ewentualnych problemów. Zadbajmy o zęby, bo dodatkowe nie urosną.