Korony zębowe to stałe uzupełnienia protetyczne, które mocowane są do naszych własnych zębów lub implantów. Jednak różnią się one od zwykłych protez, które możemy codziennie wyjmować i czyścić tym, że zdjąć je nam może tylko stomatolog.

Czym są korony zębowe?

Mają one funkcję wzmacniającą i ochraniającą, gdyż ich zadaniem jest dokładne i całkowite przykrycie uszkodzonego zęba. Poprawiają także wygląd i wyrównują ząb, co stanowi ich niewątpliwą zaletę. Koronę można również umieścić na implancie zębowym. Mogą być wykonane z porcelany, ceramiki, ze złota, akrylu, a także stopu żelaza. Te dwie pierwsze możemy dostosować do naturalnego koloru naszych zębów.

Korony zębowe i ich rodzaje

Korony zębowe możemy podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały zrobione:

• Korony porcelanowe – mogą mieć podbudowę metalową lub ceramiczną. Metalowy rdzeń zaleca się do zębów bocznych.
  • Korony porcelanowe na podbudowie metalowej ze złota – dedykowane są dla pacjentów o bardzo zniszczonych zębach, gdyż złoto ma działanie przeciwpróchnicze.
  • Korony pełnoceramiczne – trudno odróżnić je od naturalnych zębów, ze względu na ich niezwykłą estetykę wykonania. Najczęściej są stosowane do uzupełnień przednich zębów.
  • Korony pełnometalowe – są obecnie bardzo rzadko spotykane.
  • Kompozytowe, akrylowe – czyli tak zwane korony tymczasowe. Jednak u pacjentów, u których założenie koron porcelanowych nie jest możliwe, można zastosować stałe uzupełnienie tym typem koron.

Korony zębowe – dla kogo?

Tego typu uzupełnienia protetyczne stosowane są m.in. do rekonstrukcji zębów, leczonych wcześniej kanałowo. Mogą być też stosowane w leczeniu zębów z wrodzonym brakiem szkliwa, a także do odbudowy uszkodzonych lub startych zębów. Możemy się też spotkać z innymi zaleceniami do wstawienia korony zębowej:

• Ochrona słabego zęba przed złamaniem,
  • W celu umocowania mostu,
  • Do pokrycia implantu,
  • Do pokrycia zniekształconego zęba.

Przeciwwskazania do wykonania koron zębowych

Dentysta, w czasie wizyty ustala, czy stan zęba umożliwia założenie na niego korony. Są jednak przypadki, gdy wykonanie koron zębowych jest niemożliwe.

• Gdy pozostałość zęba znajdującego się nad dziąsłem wynosi mniej, niż 2 – 3 mm.
  • Gdy żeby są silnie zniszczone przez próchnicę, a choroba dosięga do poziomu dziąseł lub głębiej.

W tych przypadkach zazwyczaj zleca się wydłużenie korony klinicznej zęba, a później nakłada się koronę tymczasową. Dopiero po pół roku dentysta może założyć koronę porcelanową.

Czy korony zębowe sa trwałe?

Bardzo duże znaczenie dla trwałości koron mają umiejętności i precyzja lekarza. Istotne jest, by zabieg został przeprowadzony z należytą dokładnością i użyciem odpowiednich technik dentystycznych. Dobrze wykonane korony mogą posłużyć nam nawet 10 – 15 lat.

Jak wygląda zabieg zakładania koron?

Jeśli zęby zostały wcześniej przygotowane (oszlifowane), sam zabieg zakładania można wykonać w czasie dwóch wizyt w gabinecie. Na pierwszej nasze zęby i jama ustna są przygotowywane do zakładania koron. Pobierane są wyciski, a także sprawdzany jest kolor zębów sąsiadujących z tym, przeznaczonym do zabiegu oraz zakładana jest tymczasowa korona. Na drugiej wizycie wstawia się właściwą koronę. Całość leczenia prowadzona jest w znieczuleniu, więc jest bezbolesna.

Korony zakładane są by wzmocnić i chronić zęby, a także by nadać im naturalny i estetyczny wygląd. Istotne jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej, by móc cieszyć się korona przez długi czas. Pamiętajmy tez, że nie można wybielić koron zębowych, gdyż zabieg nie zmieni ich koloru.