Paradontoza to najgroźniejsza z pospolitych dolegliwości, które dotykają jamy ustne Polaków. Według statystyk, choruje na nią aż 70% dorosłych obywateli naszego kraju. Czym dokładnie jest to schorzenie? Przede wszystkim, jednym z powodów przedwczesnej utraty zębów. Tkanki przyzębia zainfekowane paradontozą ulegają stanowi zapalnemu, który z czasem doprowadza do ich osłabienia i rozchwiania zębów. I chociaż początkowych objawów choroby praktycznie nie odczuwamy, tak dentysta będzie w stanie je zauważyć, co pozwoli na zwalczenie paradontozy w zarodku. Dlatego też tak ważne są wizyty kontrolne u stomatologa, minimum 1-2 razy w roku. W tym artykule, dowiecie się więcej na temat tego schorzenia, a także tego, jak możemy mu przeciwdziałać, aby nie stracić zębów w młodym wieku.

Przyczyny

Głównym winowajcą jest tu zła higiena jamy ustnej. Nagromadzone wówczas bakterie zaczynają rozprzestrzeniać się po naszym uzębieniu, powodując powstanie osadu nazębnego. Ten żółtawy osad powinien być usuwany jak najszybciej podczas szczotkowania, w przeciwnym razie stwardnieje on w ciągu zaledwie kilku godzin, co spowoduje powstanie kamienia nazębnego – twardego osadu, który usunąć może tylko dentysta. Osadzony na zębie kamień przedostaje się do jego korzenia, powodując ból i opuchliznę. W tym momencie najlepiej jest udać się do dentysty, ponieważ chorobę będzie się dało wyleczyć. Jeżeli jednak w dalszym ciągu będziemy zwlekać z zabiegiem, dojdzie do odsłonięcia szyjek zębowych, zaś nasze uzębienie stanie się wrażliwe i chwiejne.

Oprócz nieprzestrzegania higieny, za paradontozą stoją też inne czynniki. Mowa tu o nadużywaniu alkoholu i papierosów, cukrzycy, złej diecie, genach oraz krzywym uzębieniu, przez które znacznie ciężej jest nam prawidłowo wyszczotkować zęby.

 

 

Objawy

  • Faza pierwsza – w tym stadium, paradontoza wciąż jest stosunkowo prosta do wyleczenia. Nasze dziąsła zaczynają lekko boleć, są opuchnięte i krwawią podczas szczotkowania. W niektórych miejscach występuje też ich zaczerwienienie oraz stan zapalny. Jeśli podejrzewamy, że te objawy występują także w naszym przypadku, powinniśmy jak najszybciej udać się do dentysty, nim nasz stan się pogorszy.
  • Faza druga – w dziąsłach zachodzą procesy gnilne, co prowadzi do nieświeżego oddechu. Nasze zęby zaczynają się przesuwać, do tego stajemy się wrażliwi na kwaśne i słodkie pokarmy. Po stosunkowo niedługim okresie, dochodzi też do cofnięcia się linii dziąseł, co prowadzi do odsłonięcia się szyjek zębowych.
  • Faza trzecia – ostatnie, nieodwracalne stadium choroby. Poziom kości zostaje zauważalnie obniżony, zaś na dziąsłach pojawiają się ropnie. Nasze zęby stają się wrażliwe na ciepłe i zimne pokarmy, zaś w ustach odczuwamy nieprzyjemny posmak. Zęby stają się ruchliwe, z czasem w końcu wypadają. Dlatego też nie wolno jest nam dopuścić do tego, aby paradontoza osiągnęła swoje trzecie stadium. Nawet fazę drugą możemy jeszcze odwrócić.

Leczenie

  • Faza pierwsza – należy przestrzegać podstawowych zasad higieny jamy ustnej i szczotkować zęby po każdym posiłku. Jeżeli nasze dziąsła krwawią, zmieńmy szczoteczkę na taką, która posiada miękkie włosie. Po zakończonym szczotkowaniu usuwamy resztę bakterii za pomocą nici dentystycznej i płynu do płukania ust. Powinniśmy też ograniczyć palenie, kawę i herbatę, skupiając się na spożywaniu produktów bogatych w wapń i witaminy A, B i C. W celu usunięcia kamienia nazębnego, odwiedźmy naszego dentystę w celu wykonania skalingu. Na tym jednak rola specjalisty się nie kończy – dobrze jest udać się na wizytę kontrolną co pół roku.
  • Faza druga – oprócz stosowania się do tego, co napisaliśmy powyżej, powinniśmy stosować specjalne pasty i płukanki przeznaczone do zębów wrażliwych, lub chorych na paradontozę. Co pół roku odwiedzamy dentystę w celu usunięcia kamienia. W niektórych wypadkach, lekarz przepisze nam też antybiotyki, które powinniśmy zażywać zgodnie z jego zaleceniami.
  • Faza trzecia – tutaj dentysta skupi się przede wszystkim na tym, aby uratować jak najwięcej zębów. Pozwoli nam to nie tylko zachować przynajmniej część naszego uzębienia, ale także uzyskać oparcie dla uzupełnień, takich jak implanty, protezy lub mostki. W przypadku, kiedy choroba jest mocno zaawansowana, zaś kość dziąsłowa mocno uszkodzona, konieczny będzie zabieg chirurgiczny, podczas którego kości zostaną odtworzone.

© 2017 - Szczoteczka soniczna - Ranking szczoteczek sonicznych