Chyba nikomu nie trzeba przypominać o tym, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Chodzi tu bowiem nie tylko o walory estetyczne, jakimi są białe zęby i świeży oddech, ale także o samo zdrowie. Ból zęba nie bez powodu uznawany jest za jeden z najgorszych, z jakimi możemy się borykać. A jeśli dodamy do tego nieprzyjemne powikłania, jakimi są choroby dziąseł a nawet nowotwory i choroby serca, nie sposób dziwić się temu, że każdy propaguje konieczność trzymania się podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

Samo szczotkowanie to jednak nie wszystko, bowiem konieczny jest też odpowiedni dobór narzędzi. Tyczy się to nie tylko szczoteczek i płukanek, ale także past. Wielu z nas często nie bierze tego pod uwagę, sięgając po prostu po tanie pasty Colgate i temu podobne, chociaż nie zawsze wystarczy to do utrzymania naszego uzębienia w dobrym stanie. Każdy z nas jest inny, zaś nasze zęby mają różne potrzeby. Jedni zmagają się z szybszym osadzaniem się kamienia nazębnego, inni – z nadwrażliwością. Na każdy problem znajdzie się jednak pasta, która nie tylko pozwoli nam na codzienne szczotkowanie, ale także właściwą pielęgnację naszych zębów.

Która pasta dla kogo?

 • Pasta zapobiegająca próchnicy – praktycznie każda istniejąca pasta do zębów należy do tej kategorii, ponieważ podstawową funkcją takiego preparatu jest właśnie usunięcie bakterii odpowiedzialnych za jej powstawanie. Jeżeli zależy nam jednak na naprawdę skutecznej ochronie, powinniśmy poszukać pasty z fluorem, który hamuje rozwój próchnicy i chroni zęby przed osadem.
 • Pasta do zębów wrażliwych – rolą past tego typu jest zamknięcie kanalików, które przewodzą impulsy nerwowe do mózgu, co powoduje ból. Oprócz zapobiegania bólowi, pasty te wykorzystują aminofluorki do utworzenia ochronnej powłoki, która nie tylko czyni nasze szkliwo bardziej odpornym na ścieranie, ale także ogranicza uczucie bólu poprzez zakrycie kanalików, nawet po zakończonym szczotkowaniu.
 • Pasta wybielająca – pasty te różnią się od innych pod tym względem, że nie powinniśmy ich stosować zbyt często. Spowodowane jest to wysokim wskaźnikiem RDA, czyli ścieralności pasty – jeżeli będziemy szczotkować nimi zęby przez okres dłuższy, niż tydzień, możemy sobie uszkodzić szkliwo! Główną funkcją tych past jest rozjaśnienie naszych zębów o kilka odcieni, lecz po upływie siedmiu dni powinniśmy wrócić do stosowania tradycyjnej pasty.
 • Pasta do ochrony dziąseł – wykorzystuje się je podczas noszenia protez, a także wtedy, gdy zmagamy się z nadwrażliwością dziąseł lub paradontozą. Hamują one starzenie się zęba, zawierają mnóstwo witamin i substancji odżywczych oraz obniżają ryzyko chorób dziąseł, które mogą dotknąć osoby starsze.
 • Pasta dla dzieci – charakteryzują się niską ilością fluoru, a czasem nawet kompletnym jego brakiem. Spowodowane jest to faktem, że fluor połknięty przez dziecko może doprowadzić do problemów ze zdrowiem, zaś nasze pociechy nie potrafią jeszcze poprawnie wypluwać pasty po zakończonym szczotkowaniu. Na ogół pasty te mają nietypowe smaki, mające na celu zachęcenie dziecka do dbania o zęby każdego dnia.

 

 

Najlepsze pasty do zębów na rynku

Wiemy już, jaki typ past jest najlepszy dla konkretnego typu użytkownika. Aby dodatkowo ułatwić Wam wybór idealnej pasty dla naszego uzębienia, przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu topowych, a przy tym niedrogich, past, dostępnych na polskim rynku.

 1. Colgate Duraphat 5000

Pasta dedykowana tym, którzy często zmagają się z próchnicą. Jest to produkt przeznaczony dla starszych użytkowników, dozwolony od 16 roku życia. Zawiera bardzo dużą ilość fluoru, co gwarantuje jej skuteczność w ochronie naszych zębów przed ewentualnymi ubytkami. Pastą tą powinniśmy myć zęby trzy razy dziennie, po trzy minuty. Po zakończonym szczotkowaniu, należy wstrzymać się z jedzeniem przez około pół godziny, aby dać czas składnikom aktywnym na zakończenie działania.

 1. Biosfera Ecodenta Pasta do zębów wybielająca – czarny węgiel

Być może część z Was słyszała o czarnych pastach do zębów, wykorzystujących składniki aktywne, oparte na węglu. Jeżeli nigdy nie korzystaliście z takiego preparatu, a szukacie obecnie dobrej pasty wybielającej, opartej na naturalnych składnikach, zapewne zainteresuje Was właśnie ten produkt. Nie znajdziemy tu fluoru, zaś sama pasta nie tylko rozjaśni nasze szkliwo, ale także odświeży oddech, zabije bakterie i oczyści zęby z kamienia.

 1. Ajona-stomaticum

Pasta ta jest jednym z najmocniejszych środków, przeznaczonych do wyniszczania bakterii, zakłócających florę bakteryjną naszej jamy ustnej. Dzięki jej skoncentrowanym składnikom, nie tylko zapobiegniemy próchnicy i chorobom dziąseł, ale także będziemy mogli cieszyć się świeżym oddechem. Pamiętajmy jednak, że pasta jest tak mocna, że na szczoteczkę powinniśmy nałożyć tylko niewielką jej ilość, zbliżoną rozmiarem do główki zapałki.

 1. SPLAT Blackwood Silnie wybielająca pasta do zębów bez fluoru w kolorze czarnym

Pasta nie zawiera fluoru, zaś dzięki zawartym w niej składnikom naturalnym, mogą z niej korzystać także dzieci. Produkt zawiera sporą ilość wyciągu z jałowca, który nie tylko nadaje jej lekko kwaśnego smaku, ale także pozwala na odświeżenie jamy ustnej i zabicie większości bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Jeżeli szukamy dobrej pasty wybielającej, która nie podrażni naszych zębów, oferta SPLAT będzie z pewnością zakupem wartym rozważenia.

 1. Pierre Fabre Elgydium ANTI PLAQUE antybakteryjna pasta do zębów

W pełni naturalna, antybakteryjna pasta do zębów. Za jej pomocą będziemy w stanie nie tylko usunąć całą płytkę nazębną z naszego szkliwa, ale także zabezpieczyć zęby przed jej ponownym osadzaniem się. Pasta ta odświeża też oddech, lecz nie powinniśmy korzystać z niej jako głównego środka do czyszczenia zębów. Co prawda nadaje się do każdego typu uzębienia, lecz nie należy do najsilniejszych. Dlatego też od czasu do czasu powinniśmy szczotkować też zęby naszą zwykłą pastą.

 1. Babcia Agafia Syberyjska pasta do zębów przeciw próchnicy

Delikatna pasta, w skład której wchodzi szałwia, olej pichtowy i wyciąg z melisy, co gwarantuje jej efektywność. Preparat ma działanie antybakteryjne, chroniąc nas nie tylko przed próchnicą, ale także chorobami dziąseł. Aktywne składniki pasty sprawiają, że nasze zęby stają się dodatkowo lśniące.

 1. BioRepair TOTAL PROTECTION Pasta do zębów naprawiająca szkliwo

Pasta ta regeneruje szkliwo, uszkodzone wskutek korzystania ze szczoteczek o zbyt ostrym włosiu lub podczas posiłków. Mikroubytki są powodem dyskomfortu podczas jedzenia i mycia, dlatego też osoby zmagające się z tym problemem powinny sięgnąć właśnie po tę pastę. Zamykając mikroubytki, oszczędzimy sobie bólu i stanów zapalnych.

 1. ELMEX pasta do zębów bez mentolu

Przystępna pasta przeciw próchnicy, z której korzystać mogą nie tylko dzieci, ale także dorośli. Tyczy się to także tych, którzy przywiązują szczególną wagę do leczenia homeopatycznego, ponieważ nie znajdziemy w niej olejków eterycznych, mentolu czy też mięty pieprzowej.

 1. Forever Living Aloesowa pasta do zębów

Pasta do zębów, powstała z myślą o ludziach, którzy trzymają się diety wegańskiej lub wegetariańskiej. W paście znajdziemy miąższ z aloesu, miętę pieprzową oraz składniki aktywne pochodzenia roślinnego, które zapewnią nam długotrwałe uczucie odświeżenia.

 1. Lacalut Aktiv pasta do zębów przeciw paradontozie

Pasta ta działa aktywnie, tworząc ochronną warstwę na zębach oraz wokół dziąseł. Dzięki temu, jest ona idealnym środkiem dla zębów wrażliwych. Stosując ten preparat nie tylko zapobiegniemy paradontozie, ale także wyleczymy próchnicę, która jest jeszcze w swoim wczesnym stadium. Pozwoli nam to na uniknięcie kosztownej wizyty u stomatologa.

© 2017 - Szczoteczka soniczna - Ranking szczoteczek sonicznych