Ci, którzy już doświadczyli plombowania zębów są zgodni co do tego, że zabieg ten nie należy do szczególnie przyjemnych. Z kolei szczęśliwcy, którzy jeszcze tego nie przeżyli, zastanawiają się jak to jest. Czy plombowanie zęba boli? Ile kosztuje? Jak w praktyce wygląda sam zabieg plombowania? Na te właśnie pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Co to takiego to plombowanie?

Plombowaniem zęba nazywamy popularny zabieg stomatologiczny, który polega na leczeniu ubytków twardych tkanek zęba. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w Polsce cieszy się szczególną popularnością. Większość pacjentów gabinetów dentystycznych to właśnie osoby, u których doszło do pojawienia się ubytku w zębie. Gdy ten wystąpi należy założyć wypełnienie, które większość osób nazywa plombą. Skąd bierze się ten ubytek? Przede wszystkim pojawia się u osób, które w sposób niewłaściwy prowadzą higienę jamy ustnej, a także u tych, którzy nie dbają o dietę. W większości przypadków jednak jest powodowana przez próchnicę. Czym jest ubytek zęba? Tak nazywamy dziurę w zębie lub inny podobny brak w jego strukturze. Istnieją przypadki, w których ubytki zębów mogą być spowodowane na przykład za sprawą urazu (szczerbienie czy złamanie zęba). Jednak to próchnica jest najczęstszą przyczyną powstawania dziur w zębach. Jej więc poświęcimy szczególne miejsce w tym artykule.

Czy plombowanie zęba boli?

Jak zauważyli dentyści, to jedno z najczęściej zadawanych pytań w gabinecie stomatologicznym. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, czasami może boleć. Zależy to przede wszystkim od rodzaju próchnicy, która zaatakowała ząb, a także od tego jak duży jest powstały w zębie ubytek. Przy niewielkiej zmianie nie poczujemy nic. Jednak u większości osób zgłaszających się do lekarza dentysty może wystąpić dyskomfort. Jest on związany z niezbyt przyjemnym borowaniem zęba, które to ma na celu usuniecie miejsca zainfekowanego próchnicą. Jeśli zmiany są duże, warto zastosować znieczulenie. Może ono w sposób znaczący podnieść komfort pacjenta podczas przeprowadzanego leczenia. Istnieje spora grupa osób, które nawet nie próbują sobie wyobrażać przeprowadzenia zabiegu bez wcześniejszego zaaplikowania znieczulenia. Jeśli naprawdę boimy się bólu, a na myśl o borowaniu przechodzą nas dreszcze, warto poprosić stomatologa o znieczulenie przed zabiegiem.

Na czym polega plombowanie i jak wygląda zabieg plombowania zębów?

By wyleczyć ubytki w twardych tkankach zęba musimy przejść przez kilka etapów. Oto one:

  • Przygotowanie pola zabiegowego – polega na tym, że zabezpiecza się leczony ząb. Stomatolog używa w tym celu wacików, gazików, a także ślinociągu. Wszystkie te narzędzia mają służyć zapobieganiu przed zalewaniem leczonego zęba śliną i wodą.
  • Opracowanie ubytku – ten etap polega na tym, że likwiduje się zmienione w skutek choroby tkanki zęba. Jest to działanie, które ma zapobiegać dalszemu rozwojowi próchnicy. To właśnie podczas tego etapu pacjenci odczuwają największy dyskomfort, a niejednokrotnie także ból. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystując dostępne narzędzia obrotowe, dentysta wierci (boruje) w zębie, by dokładnie oczyścić go z próchnicy.
  • Odbudowa zęba – czyli inaczej założenie plomby. Dentysta może używać w tym celu różnorodnych materiałów stomatologicznych. Gdy podejmujemy leczenie prywatnie najprawdopodobniej zostanie nam założony światłoutwardzalny materiał. Niestety NFZ nie refunduje takiego leczenia. Jeśli mimo to zamierzamy wybrać się na zabieg refundowany przez NFZ musimy pogodzić się z tym, że nasze plomby będą mniej estetyczne. Uzupełnienia będą miały postać ciemnych amalgamatów, które należą do jednych z najstarszych typów wypełnień. Ubytki wypełnione światłoutwardzalnym materiałem są znacznie bardziej estetyczne. Co więcej, nie różnią się barwą od koloru wypełnianego zęba. Dzięki zastosowaniu lampy polimeryzacyjnej wypełnienie staje się bardzo twarde już w kilkanaście sekund.

Ile kosztuje plombowanie zęba?

Za zabieg plombowania zębów materiałem światłoutwardzalnym zapłacimy około 100-160 złotych. Z kolei koszt znieczulenia miejscowego wynosi około 20 złotych.

Gdy plombowanie to za mało…

Jeśli zdarzy się tak, że ubytek jest bardzo duży, zwykła plomba może nie wystarczyć. W takim wypadku należy spodziewać się, że koniecznym będzie odbudowanie zęba. W jaki sposób? Przy użyciu wkładów inley’e, koron częściowych czy koron całkowitych. Jeśli zaś ząb nie kwalifikuje się do leczenia zachowawczego, należy podjąć leczenie kanałowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że to jest droższe niż zwykłe plombowanie.

Widzimy, że warto dbać o żeby i nie czekać aż zaczną pod wpływem próchnicy czy innej choroby się psuć. Jak wiemy, lepiej zapobiegać niż leczyć. Właśnie dlatego proponujemy, by regularnie odwiedzać dentystę, który pomoże nam zadbać o zdrowie wewnątrz jamy ustnej.

© 2017 - Szczoteczka soniczna - Ranking szczoteczek sonicznych