Właściwa higiena jamy ustnej to nie tylko piękny uśmiech i świeży oddech, ale również ma ona wpływ na dobra kondycje całego organizmu. Zadbane zęby są czyste, bez resztek pokarmu, zdrowe dziąsła są różowe i nie bolą, ani nie krwawią podczas szczotkowania.

Nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej powoduje namnażanie się bakterii żywiących się pozostałymi resztkami pokarmu. Przez ich działanie zmienia się kwasowość jamy ustnej, co powoduje uszkodzenie szkliwa i rozwój próchnicy.

Do prawidłowej higieny jamy ustnej konieczna jest znajomość poprawnej techniki szczotkowania i czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz wprowadzenie do naszej diety produktów bogatych w witaminy i minerały, które wzmocnia nasze zęby i poprawią ich wygląd.

Szczotkowanie zębów

Przede wszystkim należy wybrać szczoteczkę o miękkim lub średnio twardym włosiu, które nie podrażni naszych dziąseł. Szczotkowanie zębów twardą szczoteczką w energiczny sposób może uszkodzić dziąsła i odsłonić szyjki zębowe, co może prowadzić do ich nadwrażliwości. Trzeba również pamiętać, by regularnie wymieniać szczoteczkę na nową. Najlepiej co 2-3 miesiące.

Wybór odpowiedniej pasty również jest bardzo ważny. Powinna zawierać ona fluor niezbędny do prawidłowej pielęgnacji. Jeśli chcemy wybrać pastę wybielającą, musimy pamiętać, że jej codzienne stosowanie może prowadzić do ścierania szkliwa. Dlatego najlepiej stosować ją raz na jakiś czas, a na co dzień używać zwykłej delikatniejszej pasty. Wtedy zachowamy odpowiednią higienę, a nasze zęby będą białe i zdrowe.

Zęby należy myć bardzo dokładnie, zwłaszcza w okolicy siódemek i zębów mądrości, gdyż rosną one w najtrudniej dostępnych dla szczoteczki miejscach, w których częstokroć chowają się resztki pokarmu, które przyczyniają się do demineralizacji szkliwa.

Pamiętajmy, że szczotkowanie to nie tylko zęby i dziąsła, ale również język i podniebienie. Dzięki temu zlikwidujemy wszystkie resztki jedzenia i bakterie. Dziąsła należy szczotkować bardzo delikatnie i zawsze w kierunku wzrostu zębów, czyli dolne od dołu do góry, a górne od góry do dołu.

Gdy nasze zęby są już umyte, zaleca się użycie płynu do płukania ust. Tu również powinniśmy wybrać ten, który zawiera fluor, a unikać tych zawierających alkohol.

O prawidłową higienę musimy dbać również wtedy, gdy nie mamy dostępu do łazienki. Warto wtedy skorzystać z gumy do żucia lub chociaż przepłukać jamę ustną ciepłą wodą.

Korzystanie z nici dentystycznej

Stomatolodzy zalecają codzienne nitkowanie zębów. Czynność ta pomaga dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, do których nie ma dostępu szczoteczka. Szczególnie ważne jest wyczyszczenie przestrzeni między tylnymi zębami. Dokładne wyczyszczenie zębów jest ważne zwłaszcza przed spaniem, gdyż w nocy bakterie mają najwięcej czasu na rozwój.

Jeśli podczas nitkowania pojawi się krwawienie dziąseł, oznacza to, że używamy nici w sposób nieprawidłowy.

Naturalna higiena

Jeśli zależy nam, żeby nasze zęby były białe, musimy ograniczyć w naszej diecie produkty, które mogą powodować przebarwienia. Proponujemy zapoznać się z naszym wcześniejszym wpisem na ten temat TU.

Podsumowując:

  • Szczoteczkę należy wymieniać regularnie co 2 – 3 miesiące.
  • Szczoteczka powinna mieć miękkie lub średnio twarde włosie, by nie drażnić dziąseł.
  • Zęby myjemy co najmniej 2 razy dziennie po 2 minuty, ruchami wymiatającymi.
  • Przynajmniej raz dziennie stosujemy płn do płukania jamy ustnej.
  • Dokładnie czyścimy przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej.
  • Nie myjemy zębów od razu po jedzeniu kwaśnych pokarmów lub produktów. Czekamy ok. 30 minut i płuczemy usta wodą.
  • Dbamy o dietę bogatą w witaminy i minerały wzmacniające zęby.
  • Chodzimy regularnie na wizyty kontrolne do dentysty.

© 2017 - Szczoteczka soniczna - Ranking szczoteczek sonicznych