Próchnica zębów jest bardzo powszechnym problemem, z którym boryka się aż ok. 90% ludzi dorosłych w Polsce. Pojawia się ona już u dzieci. Nie wolno jej bagatelizować, gdyż chore zęby mleczne mogą zarazić później zęby stałe. Dane na ten temat nie pozostawiają złudzeń. Co drugi nastolatek w ten sposób pożegnał się z co najmniej jednym zębem.

Próchnica zębów – czym właściwie jest?

Jest zakaźną chorobą bakteryjną, która atakuje twarde tkanki zębów. Występujące w jamie ustnej bakterie mieszkające na płytce nazębnej, które rozkładają cukry, są odpowiedzialne za postawanie kwasów. Te z kolei zmiękczają szkliwo, co powoduje rozwój próchnicy.

Przyczyny próchnicy zębów

Próchnica jest chorobą infekcyjną, wywoływaną przez drobnoustroje, której rozwój spowodowany jest w głównej mierze przez brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, próchnicę powodują bakterie, które podczas procesu rozkładania cukrów, wytwarzają kwasy organiczne. To z kolei powoduje pojawienie się na zębach żółtawego nalotu (płytki nazębnej). Jeśli w ciągu kilkunastu godzin nie pozbędziemy się płytki, poprzez dokładne wyszczotkowanie i nitkowanie zębów, może wytworzyć się kamień nazębny, który może być usunięty tylko w gabinecie dentystycznym.

Do rozwoju próchnicy potrzebne są cztery czynniki:

bakterie (m.in. paciorkowce) – to one odpowiedzialne są za rozpoczęcie się procesu próchniczego. Przez produkcję kwasów, w jamie ustnej tworzy się środowisko zakwaszone o pH poniżej 5,5, co z kolej sprzyja demineralizacji szkliwa.

podatność zębów na próchnicę – m.in. predyspozycje genetyczne, a także dostarczanie fluoru i wapnia dziecku w czasie ciąży, to czynniki, które wpływają na naszą podatność na próchnicę.

cukry – te naturalne nie wpływają na rozwój próchnicy, o wiele gorsze są cukry sztucznie dodawane do produktów spożywczych.

czas – wystąpienie trzech poprzednich czynników jednocześnie, może po jakimś czasie doprowadzić do rozwoju próchnicy w jamie ustnej. Dlatego właśnie ważne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym.

Objawy próchnicy

Może pojawić się ból oraz nadwrażliwość zęba na ciepłe lub zimne produkty. Spowodowane to jest rozwojem bakterii, które wędrują w głąb zęba, aż do wrażliwej jego części, czyli miazgi. Szybka wizyta w gabinecie stomatologicznym może pomóc w uratowaniu zarażonego zęba. Jeśli jednak będziemy zwlekać z leczeniem, może się okazać, że zainfekowany ząb trzeba będzie usunąć. Przy rozwoju próchnicy w początkowym stadium, możemy zauważyć na powierzchni zęba tak zwaną plamkę próchnicową, która oznacza, że zostało zaatakowane szkliwo. Na tym etapie lekarz powinien zalecić zabieg remineralizacji, który zatrzyma postępowanie choroby.

Kolejnym etapem jest zniszczenie szkliwa i powstanie ubytku próchnicowego, który nieleczony może się powiększać i doprowadzić do martwicy zęba.

Czy rozwój próchnicy ma związek z tym, co jemy?

Badania potwierdzają, że spożywane przez nas produkty mogą zwiększyć ryzyko postania próchnicy. Głównie chodzi tu o spore ilości cukrów prostych i dwucukrów (glukoza, sacharoza, fruktoza), które zostają przetworzone na kwasy. Cukry złożone (występujące naturalnie np. w ryżu czy ziemniakach) nie mają większego wpływu na rozwój próchnicy.

Również długość spożywania cukrów ma znaczenia, gdyż lepiej jest zjeść czekoladę, niż lizaka. Słodycze, które oklejają zęby, a także słodkie i kolorowe napoje, powodują obniżenie pH w jamie ustnej.

Próchnica zębów jest chorobą zakaźną

Powinniśmy o tym pamiętać. Szczególnie tyczy się to rodziców małych dzieci, które nie mają jeszcze swoich ząbków. Rodzic, który ma chore zęby, nie powinien oblizywać smoczka czy łyżeczki dziecka, gdyż zawarte w ślinie bakterie mogą w ten sposób przedostać się do jamy ustnej maluszka.

Na pewno nie należy lekceważyć tej choroby i szybko udać się do gabinety dentystycznego. Zaniedbując leczenie, narażamy się nie tylko na usunięcie chorego zęba, ale również na stworzenie zagrożenia całego organizmu. Nieleczona próchnica może być powodem powstania wielu groźnych chorób.