szczoteczki elektryczneW związku z dużym zainteresowaniem jakim zaczęły cieszyć się szczoteczki elektryczne w XX wieku rozszerzono znany asortyment o nowe, specjalistyczne produkty różniące się nie tylko wyglądem, ale i działaniem. Łączy je jedno – są zasilane bateryjnie, więc należy je co pewien czas ładować, czym się jednak charakteryzują i różnią?

Lista popularnych szczoteczek:

  • SZCZOTECZKI OBROTOWE (rotacyjne) – są to pierwsze modele szczoteczek elektrycznych. Główka szczoteczki obraca się raz w jedną, raz w drugą stronę z prędkością od 7 000 do 8 800 ruchów na minutę.
  • SZCZOTECZKI OBROTOWO – PULSACYJNE – jest to rozszerzona wersja powyższego modelu. Porusza się jednak z prędkością od 20 000 do 40 000 ruchów na minutę (zależnie od modelu) i jest wzbogacona o funkcję wibracyjną, która pozwala na pozbycie się jeszcze dokładniej osadu i resztek jedzenia, a także usuwanie mniejszych przebarwień ze szkliwa.
  • SZCZOTECZKI SONICZNE – główka szczoteczki pracuje jedynie za pomocą silnych wibracji. Jest dużo bardziej skuteczna i delikatniejsza, a specjalne włosie dociera nawet do przestrzeni międzyzębowych. Urządzenie wykonuje od 30 000 do 42 000 ruchów na minutę.
  • SZCZOTECZKI ULTRADŹWIĘKOWE – jest to najnowszy model szczoteczek elektrycznych. Pracuje on za pomocą fal ultradźwiękowych, które nie są słyszalne dla człowieka. Poza funkcją czyszczącą żeby szczoteczka ta usuwa przebarwienia i niszczy całe łańcuchy bakterii odpowiedzialnych za powstawanie chorób zębów i próchnicy. Szczoteczka ultradźwiękowa pracuje na częstotliwości 1,6Mz (wykonuje 96 000 000 pulsacji na minutę).

Szczoteczki różnią się również ceną, te z najwyższej półki (ultradźwiękowe) zapłacimy najwięcej, zaś za zwykłe elektryczne (obrotowe) najmniej. Co jest również istotne podczas wybierania naszego urządzenia?

  • BATERIA – w pełni naładowana wytrzymuje od 5 do 14 dni pracy. Jeżeli wiemy, że nie zawsze będziemy mieć dostęp do prądu do mamy kilka opcji wyboru: wybrać tę z najsilniejszym akumulatorem, dokupić dodatkową baterię i trzymać ją pod ręką (w pełni naładowaną) bądź zakupić zestaw ze szczoteczką elektryczną na baterie wymienne (tzw. paluszki).
  • RODZAJ KOŃCÓWKI – warto jest dobrać idealnie dostosowaną do naszych potrzeb. Dostępne rodzaje to: normalna, do wrażliwych zębów, wybielająca bądź masująca.
  • MOC I PRĘDKOŚĆ – im szybciej szczoteczka działa (w przypadku grupy obrotowych i sonicznych), tym silniej czyści zęby. Jeżeli nasze zęby są delikatne bądź nosimy aparaty, mosty czy protezy – wybierzmy model wolniejszy (chyba, że decydujemy się na szczoteczkę ultradźwiękową, pomimo dużej mocy zachowuje dużą delikatność szczotkowania).

Jeżeli nie jesteśmy pewni, który produkt jest dla nas najlepszy, to warto jest się skonsultować ze swoim stomatologiem.