Dentystyka niejedno ma imię – mamy bowiem implantologię, protetykę, ortodoncję czy też właśnie stomatologię estetyczną. Każda z nich prezentuje sobą całkowicie inny typ specjalizacji dentystycznej, zaś my skupimy się dziś właśnie na tej ostatniej. Zapewne już po samej nazwie będziecie w stanie stwierdzić, w mniej lub bardziej szczegółowym stopniu, czym ta dziedzina dentystyki się zajmuje. Gabinety stomatologii estetycznej z pewnością nie mogą narzekać na brak zainteresowanych klientów, ponieważ także Polacy stawiają na piękne, białe uśmiechy. Skąd taka popularność?

Czym jest stomatologia estetyczna?

Na początek zacznijmy od samego omówienia podstawowej kwestii, jaką jest cel stomatologii estetycznej. Jest nim poprawa wyglądu zębów pacjenta, korygując wszystkie znalezione niedoskonałości, przez które nasz uśmiech nie jest tak piękny, jak mógłby być. Zabiegi estetyczne pozwalają nam na wybielenie zębów, skorygowanie ich kształtu i ustawienia, a także wypełnianie ubytków. Co więcej, same zabiegi też stały się przystępniejsze, dzięki czemu każdy może poprawić stan wizualny swoich zębów.

Jest to też o tyle pożyteczna dziedzina, że na powstanie wielu niedoskonałości nie mamy często wpływu – szpary miedzy jedynkami, krzywy zgryz, zbyt krótkie zęby, plomby odstające kolorem od szkliwa. Wszystko to możemy jednak skorygować i nawet, jeśli nasze zęby dotychczas nie powalały wyglądem, po serii takich zabiegów także i my będziemy mogli pochwalić się przed innymi iście hollywoodzkim uśmiechem.

Oferowane zabiegi

Jest ich sporo, lecz do najpopularniejszych zaliczamy:

• Skaling i piaskowanie – zabiegi te polegają na usunięciu płytki nazębnej, przebarwień, a nawet twardego kamienia nazębnego, którego nie da się usunąć w domu. Są to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologii estetycznej, gwarantujące nam nie tylko ładne zęby, ale także zdrowe dziąsła.
  • Wybielanie – najczęściej wykorzystujemy w nim substancję wybielającą, która po rozprowadzeniu na zębach jest naświetlana lampą lub laserem w celu jej wyschnięcia. Efekty widać od razu po wyjściu z gabinetu. Pamiętajmy jednak, że po takim zabiegu zęby staną się wrażliwe przez pewien czas.
  • Korony, mosty i licówki – wypełnienia, pozwalające nam na odbudowę zębów uszkodzonych przez wypadki lub próchnicę oraz wypełnienie przestrzeni po tych, które utraciliśmy. Licówki wykorzystujemy także do nadania białego koloru zębom martwym, które z czasem czernieją.
  • Zmiana kształtu zębów – za sprawą zabiegów takich, jak konturowanie i stripping, możemy wydłużyć, skrócić, bądź nadać zębom odpowiedni kształt korony.
  • Implanty – permanentne uzupełnienie utraconych zębów, poprzez wykorzystanie mocowanych na śrubach zębów sztucznych. Zależnie od naszej potrzeby, mogą to być zęby pojedyncze lub całe sztuczne szczęki.
  • Protezy ruchome – sztuczne szczęki, które nie są mocowane na stałe.
  • Wymiana wypełnień – czasem możemy zauważyć, ze nasze plomby w mniejszym lub większym stopniu odbiegają kolorem od szkliwa. Stomatologia estetyczna pozwala nam na wymianę zamontowanych plomb na takie, których praktycznie nie będzie widać.
  • Korekta ortodontyczna – jeśli nasze zęby są krzywe, skorygować je możemy właśnie za pomocą tych zabiegów. W przypadku dzieci wykorzystujemy wyjmowane aparaty ruchome, zaś u dorosłych – przytwierdzane do zębów na okres około dwóch lat aparaty stałe. Niektóre gabinety oferują także nakładki naprostowujące Clear Aligner.

Warto jest się zatem przejść do najbliższego stomatologa estetycznego, jeżeli czujemy, że naszym zębom przydałby się mały lifting. Do każdego pacjenta podchodzi się indywidualnie, zaś lekarze pomogą nam ułożyć plan leczenia, w celu omówienia kolejnych etapów upiększenia naszego uzębienia.