szczoteczka soniczna vs manualnaPopularność szczoteczek sonicznych oraz elektrycznych jest w pełni uzasadniona. Przyjrzyjmy się więc dokładnie w czym te urządzenia są lepsze od szczoteczki manualnej, dlaczego warto w nią zainwestować i ich używać. Po zapoznaniu się z argumentami sami zdecydujemy czy rzeczywiście jest to dobra zmiana.

Szczoteczka soniczna – mocne strony

Zalety korzystania ze szczoteczki sonicznej:

 • Prędkość. Produkt jest napędzany akumulatorem, nie wymaga od nas żadnej pracy oprócz trzymania jej w dłoni. Główka szczoteczki obraca się z prędkością nawet 31 000 ruchów na minutę, jest to szybkość nie do osiągniecia przez zwykłe szczoteczki elektryczne lub poprzez samodzielne czyszczenie.
 • Solidna struktura. Zakup szczoteczki sonicznej nie jest krótkoterminowy. Urządzenie działać będzie przez wiele długich lat. W razie awarii posiadamy 2 letnią gwarancję od producenta.
 • Dodatkowe funkcje. Pozwalają na profesjonalne i łatwe czyszczenie jamy ustnej.
 • Delikatne włosie. Główka szczoteczki sonicznej posiada specjalny kształt ułatwiający mycie każdej części zęba, zaś lepiej wyprofilowane włosie zbiera osad i usuwa przebarwienia.
 • Tryby pracy. Najczęściej występujące programy, to: normalny, wybielający oraz do zębów wrażliwych. Korzystanie ze szczoteczki ma działanie nie tylko czyszczące, ale i lecznicze.
 • Funkcja masażu. To doskonała opcja dla zębów wrażliwych i podatnych na częste krwawienia. Program masujący pobudza ukrwienie dziąseł, dzięki czemu są dużo mocniejsze.
 • Przeznaczenie. To produkt doskonale sprawdzający się w zadaniach specjalnych. Ze szczoteczki sonicznej mogą, a nawet powinny korzystać dzieci oraz osoby z ograniczonymi funkcjami motorycznymi. Mycie zębów szczoteczką soniczną jest prostsze i pozwala rozpocząć naukę samodzielności.

Szczoteczka manualna – mocne strony

Zalety korzystania ze szczoteczki manualnej:

 • Cena. Zwykłe szczoteczki są niedrogie, możemy je kupić dosłownie wszędzie – supermarkecie, drogerii czy sklepie spożywczym. Ich podstawowa cena nie przekracza 10zł.
 • Samodzielna. Szczoteczka manualna nie wymaga żadnej baterii, aby pracować. To produkt całkowicie uzależniony jedynie od pracy naszych rąk.
 • Łatwy transport. Produkt ten można z łatwością zabrać w podróż.
 • Akcesoria. Jeżeli zależy nam na dodatkowych funkcjach, to z tą szczoteczką też możemy je mieć. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów past (np. z niższym czynnikiem RDA oraz wybielające), a także produktów dodatkowych tj. nakładka do czyszczenia języka bądź stymulatory dziąseł.

Podsumowanie

Którą szczoteczkę wybrać? Najlepiej skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który dzięki oględzinom naszej jamy ustnej oraz karcie przebytych chorób wie co jest najlepszym wyborem. Jednak w sytuacji, gdy wszystko wiemy, to powyższe punkty pozwolą na szybką i odpowiednią decyzję.