mycie szczoteczką sonicznąJak myć zęby? Zapewne niewiele osób się nad tym kiedykolwiek zastanawiało. Nauczyliśmy się jednego sposobu nie pytając nawet czy jest on właściwy podczas używania szczoteczki sonicznej lub elektrycznej. Czy istnieje metoda wzmacniająca dziąsła albo idealna dla osób cierpiących na choroby zębów? Wygląda na to, że tak i tak. Zapoznajmy się więc z nimi i dobierzmy idealną do swoich potrzeb:

METODA ROLL (wymiatająca)

Należy ustawić szczoteczkę soniczną do brzegu dziąsła pod kątem 45 ° i ruchem delikatnie obrotowo – wymiatającym przesuwać w kierunku szczytu dziąsła. Jest to idealna technika dla osób ze stanami zapalnymi dziąseł.

METODY TRADYCYJNE

  1. Metoda pozioma – poruszamy szczoteczką ruchem „tył – przód” dodając lekkie ruchy obrotowe.
  2. Metoda pionowa – ustawiamy główkę szczoteczki równolegle do zębów i ruchem wymiatającym usuwamy zabrudzenia z powierzchni szkliwa i przestrzeni międzyzębowych.

METODY WIBRACYJNE

  1. Stillmana – ustawiamy szczoteczkę w pozycji poziomej i czyścimy zęby z dodatkiem wibracji, na koniec czyszczenia dodajemy ruch wymiatający. Jest to doskonała metoda czyszczenia zębów przy recesji.
  2. Chartesa – szczoteczka ułożona pod kątem 45 ° usuwa zabrudzenia ruchem poziomym. Każda z 4 części szczotkowanej powierzchni zębów powinna otrzymać po 10 ruchów czyszczących. Jest to metoda masująca boczną część dziąseł.
  3. Bassa – wykonuje się łącznie około 30 ruchów poziomych, które mają za zadanie delikatnie czyścić szczelinę dziąsłową. Szczotkowaniem zakończone wymiataniem.
  4. Fonesa – jest to okrężne szczotkowanie jamy ustnej. Metoda polecana małym dzieciom i osobom o upośledzonych funkcjach motorycznych.

Wszystkie przedstawione metody mogą być wykonywane z użyciem szczoteczki sonicznej lub elektrycznej. Warto jest przetestować każdą z nich, bądź wybrać specjalnie dostosowaną do ewentualnych potrzeb. Codzienne czyszczenie i ćwiczenie nowej metody szybko poskutkuje efektami w postaci dobrze umytych, odświeżonych i wzmocnionych zębów. Zauważalne jest również zmniejszenie krwawień dziąseł, a także stanów zapalnych. Właściwe i regularne szczotkowanie sprawia, że nie musimy już często odwiedzać dentysty i nie będziemy przechodzić jednych z najgorszych znanych bólów – bólu zęba. Poza odpowiednią metodą szczotkowania dobrze jest zwrócić uwagę na ewentualne dodatki i akcesoria, które pozwolą zadbać o nasze zęby. Dlaczego należy się o nie tak troszczyć? To inwestycja w przyszłość. Między innymi dlatego właśnie w 2003 roku szczoteczka do zębów znalazła się na 1 miejscu światowej listy przedmiotów niezastąpionych.