Problemy z dziąsłami potrafią być prawdziwą zmorą. Szczotkujemy zęby, staramy się jak możemy, a po pewnym czasie zauważamy u siebie zaczerwienienia w miejscach, gdzie dziąsło styka się z zębem. Jeśli zignorujemy ten problem, z czasem nasze zęby mogą stać się chwiejne, a nawet wypaść, nie mówiąc już o zniszczonej kości dziąsłowej. Aby zaoszczędzić sobie bólu, nerwów i kosztownych wizyt u chirurga, lepiej jest zacząć zapobiegać już teraz i regularnie nitkować nasze zęby.

Chociaż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że problemy z dziąsłami i brak nici dentystycznej w naszej łazience nie są ze sobą powiązane, bliższy rzut oka na powody chorób periodontycznych mówią same za siebie. Są one najczęściej spowodowane kamieniem nazębnym, osiadającym między zębami. Tych rejonów naszej jamy ustnej nie oczyścimy szczoteczką, ponieważ włosie zdecydowanie tam nie sięga. Pozostaje zatem zakup szczoteczki sonicznej lub właśnie nici dentystycznej. A ponieważ szczoteczka soniczna to dość drogie urządzenie, nić dentystyczna staje się najlepszym wyborem dla przeciętnego Kowalskiego. W tym artykule znajdziecie garść informacji na temat prawidłowego korzystania z tego przyrządu.

Technika nitkowania

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Techników Dentystycznych, wyróżniamy cztery elementy, wchodzące w skład prawidłowej techniki nitkowania.

  • Zawinięcie – dookoła palców środkowych obu dłoni nawijamy około 50 cm nici, którą następnie napinamy, używając w tym celu kciuków i palców wskazujących. Między palcami powinno zostać 2,5-3 cm nici. Następnie delikatnie wsuwamy nić między zęby, do momentu napotkania oporu.
  • Prowadzenie nici – używając palców wskazujących, wprowadzamy nić między powierzchnie styczne dolnych zębów.
  • Ślizganie – ostrożnie wprowadzamy nić między zęby, używając w tym celu ruchu zygzakowatego. Mając nić między zębami, NIE WOLNO jej przerywać. Pamiętajmy też o tym, aby otoczyć nią każdą stronę zęba.
  • Przesuwanie – nić przesuwamy w górę i w dół po powierzchni zęba oraz pod linią dziąseł. Pamiętajmy też o tym, aby co jakiś czas nawijać nić, w celu oczyszczenia zębów jej czystą częścią.

Wielką zaletą tej techniki jest to, że jest ona całkowicie uniwersalna i kompatybilna z każdym typem nici. Nie ma też znaczenia, od których zębów zaczniemy. Musimy jedynie zadbać o to, by każdy ząb był równomiernie czysty, nie pomijając przy tym obszarów pod linią dziąseł oraz wzdłuż boków zębów, znajdujących się obok pustych kieszonek po usuniętych zębach.

 

 

Flosser

Korzystanie z flossera jest bardzo podobne do zwykłego nitkowania. Trzymając pewnie narzędzie, kierujemy jego końcówkę pod kątem w stosunku do górnych lub dolnych zębów. Następnie wprowadzamy nić między zęby, pamiętając o tym, aby dobrze ją napiąć. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego korzystania z nici, wykorzystujemy ruch zygzakowaty. Nić zaginamy dookoła zęba, przesuwając ją pod linią dziąseł i wzdłuż jego powierzchni. Ta sama technika obowiązuje też podczas korzystania z flosserów elektrycznych.

Czyszczenie miejsc po zabiegach dentystycznych

Dla ludzi noszących wszelakie mostki, korony lub aparaty ortodontyczne, przygotowano nicie z twardymi końcówkami, które z łatwością możemy przeciągnąć pod łukiem aparatu. Jeżeli chcemy, możemy też posłużyć się flosserem, na który nawlekamy 50 cm nici. Ostry koniec flossera wprowadzamy pod łuk i przeciągamy pod nim nić. Potem pozostaje już tylko wykonywanie standardowych ruchów, w celu oczyszczenia trudnodostępnych zakamarków w naszej jamie ustnej.

© 2017 - Szczoteczka soniczna - Ranking szczoteczek sonicznych