Błędem jest myślenie, że skoro zęby mleczne służą dzieciom tylko kilka lat, to nie trzeba się nimi zbytnio przejmować. Niestety, ale kiedy zęby mleczne dotknięte są próchnicą, to może ona przejść na zęby stałe. Także zaniedbywanie pierwszych zębów odbija się później na zdrowiu zębów stałych, dlatego bardzo istotne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej oraz wizyty kontrolne u dentysty już od najmłodszych lat. Bardzo ważne jest też to, że przedwczesna utrata zębów mlecznych może skutkować wadami zgryzu, dlatego warto leczyć mleczaki.

Jak zatem dbać o mleczaki, aby były zdrowe?

Warto iść z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego, aby lekarz objaśnił nam jak prawidłowo czyścić zęby oraz dziąsła, czego unikać, żeby zapobiec powstawaniu próchnicy oraz na co zwracać uwagę, by w przyszłości stałe zęby były zdrowe i mocne. Wizyty u dentysty powinny być regularne co 3 – 6 miesięcy.

Kiedy zacząć dbać o higienę jamy ustnej u dziecka?

Najlepiej jeszcze zanim pojawią się w niej pierwsze ząbki. Po posiłku należy czyścić niemowlakowi dziąsła z resztek pokarmu gazikiem nasączonym letnią przegotowaną wodą. Natomiast, gdy już zaczną pojawiać się ząbki, zalecane jest stosowanie silikonowej szczoteczki, nakładanej na palec. Gdy w buzi dziecka pojawi się większa ilość mleczaków, możemy zacząć stosować miękką szczoteczkę i przegotowaną letnią wodę. Dziecku powinno się myć ząbki przynajmniej rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku.

U rocznych dzieci można zacząć mycie zębów delikatną pastą bez fluoru. Należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu ząbków, a także o częstej wymianie szczoteczki (najlepiej co 2 -3 miesiące oraz po każdej chorobie).

Czego powinniśmy unikać, żeby nasze dzieci miały zdrowe mleczaki?

• Zbędnych ilości cukru. Dzieci do pierwszego roku życia nie powinny jeść słodyczy. Po wieczornym myciu zębów nie podawajmy dziecku kolorowych napojów, a jedynie wodę do picia. Starsze dzieci należy nauczyć, żeby nie jadły zbyt dużej ilości słodyczy i myły zęby po ich zjedzeniu.
  • Dziecko nie powinno chodzić spać z butelką soku czy mleka. Może się to przyczynić do rozwoju próchnicy.
  • Nie powinniśmy też pozwalać najmłodszym na samodzielne szczotkowanie zębów. Zawsze powinniśmy być obok, by móc kontrolować sytuację. Niektóre dzieci mogą nie lubić mycia zębów, więc warto pomyśleć nad uatrakcyjnieniem tej czynności np. kupując szczoteczkę elektryczną lub wymyślając jakąś formę zabawy poprzez szczotkowanie ząbków.
  • Dziecko nie powinno przez kilka miesięcy z rzędu używać tej samej szczoteczki.
  • Nie wyrabiajmy w dziecku złych nawyków jak np. sporadyczne mycie zębów. Wypracujmy nawyk mycia przynajmniej rano i wieczorem.
  • Nie powinniśmy także podawać dziecku odgryzionych przez siebie kawałków jedzenia, nie oblizujmy smoczków ani dziecięcych sztućców. W ten sposób przenosimy bakterie, a nie należy zapominać, że próchnica jest chorobą zakaźną.
  • Pamiętajmy o wizytach kontrolnych u dentysty – najlepiej co 3 do 6 miesięcy.